Investoři si oblíbili malé těžební společnosti v USA

grafy

Investoři v energetickém sektoru se začínají zaměřovat na malé společnosti, které dlouhou dobu stály na okraji jejich zájmu.

Před deseti lety, kdy v USA začal energetický boom, průkopnické společnosti razily přesvědčení, že větší je lepší. Nashromáždily tak obrovské pozemky, aby mohly hloubit tisíce vrtů. Od té doby však bojují s nadbytkem plynu, který těží z břidlic pomocí hydraulického štěpení a jeho množství na trhu tlačí cenu dolů. Větší společnosti se díky technologii těžby dostaly i k zásobám, které pro ně dříve byly nedotknutelné. Jejich nevýhodou ovšem je, že se zaměřují na přímé vlastnictví půdy namísto pronájmu a jsou zatíženy velkými splátkami úvěrů použitých na pořízení půdy. Ve většině případů, ať už jde o menší společnosti nebo o ty vetší, vydělají více, než utratí na nákladech. Nicméně rozdíl je v tom, že peníze z Wall Street již nebudou dlouho směřovat do firem, které vlastní spoustu výměry.

Příkladem je společnost Rice Energy Inc, která měla svůj první vrt v roce 2009. Na začátku letošního roku uvedla své akcie na burzu a její hodnota je 3,9 miliardy dolarů. Její akcie od počátku vzrostly až o 44 procent. Společnost má práva na pronájem celkem 90 tisíc akrů v Pensylvánii a v Ohiu. Naproti tomu společnost Chesapeake Energy Corp je držitelem nájemních smluv o celkové výměře 13 milionů akrů v osmi státech, na které si nabrala bankovní úvěry v maximální možné míře, kterou jim banky umožnily. Přestože může těžit na území, které je více než 140 krát větší než u společnosti Rice Energy, její burzovní hodnota je 18,33 miliardy dolarů.

Graf: Cash flow vybraných společností těžících ropu a plyn v USA (Zdroj: WSJ)

akcie

Způsob zabírání půdy, který zvolila Chesapeake Energy, kopírovali i její konkurenti, ale v mnoha případech byl příjem z těžby nižší než velikost nákladů. Někteří giganti jako například Royal Dutch Shell, které si zapsaly břidlicová ložiska jako svůj majetek, pak uvedly, že vrty na těžbu zemního plynu byly ztrátové. Menší firmy se tak spíše zaměřují na kvalitu než na kvantitu. Tento přístup se jim začíná vyplácet a řídí se základním pravidlem nízkých nákladů. Mezi dalšími společnostmi, které měly úspěšný vstup na burzu a zaměřují se na nízkonákladovou těžbu je například Diamondback Energy Inc. Společnost těží v západním Texasu a hodnota jejích akcií se od úpisu v roce 2012 zvedla čtyřnásobně.

Souhrnně lze vývoj těchto společností pozorovat na burzovně obchodovaném fondu těžebních společností s názvem XOP. Jeho cena od začátku letošního roku vzrostla již o 16 procent. Objem aktiv ve správě v úrovni 787,94 miliónu amerických dolarů jej řadí na první místo v sektoru těžby a průzkumu ropných i plynových nalezišť.

Graf: Vývoj kurzu burzovně obchodovaného fondu XOP v amerických dolarech (Zdroj: Bloomberg)

vývoj etf xop

Nové veřejně obchodované společnosti sice zatím utratí v nákladech více, než vydělají, ale nabízejí investorům potenciál rychlého růstu. Peníze vynaložené na průzkum a rozvoj plynových ložisek a pokládku potrubí se získají zpátky z pozitivního cash flow v příštích několika letech.

Autor příspěvku: Petr Habiger, analytik, Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …