Jak investovat do zlata pomocí ETF?

zlato

Drobným investorům se nabízí několik možností, jak investovat do zlata. Kromě nákupu zlatých slitků, cihel nebo mincí lze investovat i do „papírového zlata“. Cenu zlata kopíruje několik burzovně obchodovaných fondů (ETFs). Které fondy můžete využít?

Drahé kovy v čele se zlatem patří mezi oblíbené komodity v portfoliích drobných investorů. Zlato přispívá k vyšší diverzifikaci portfolia.  Až do finanční krize vykazovalo zlato oproti akciím z indexu S&P 500 horší výkonnost (viz graf). S rostoucí nejistotou na trzích přesouvali investoři peníze do zlata. Ani dnes neztrácí zlato na významu. Participovat na vývoji ceny zlata můžete jednoduše pomocí burzovně obchodovaných fondů, které buď přímo nakupují do portfolia zlato, nebo investují do komoditních futures. Alternativou jsou i investice do ETF, které investují do akcií těžařů zlata. Dnes se zaměříme na první skupinu fondů obchodovaných v USA.

Graf: Vývoj zlata a indexu S&P 500 (v USD)

zlato

Největší ETF investující do zlata

Největším fondem, který fyzicky nakupuje do portfolia zlato je SPDR Gold Trust (GLD). ETF sleduje spotovou cenu zlata. Aktuálně spravuje tento fond více než 34 miliard dolarů. Jednotka ETF odpovídá desetině unce zlata. Celková nákladovost je 0,4 %. Za první měsíc letošního roku si připsal fond více než 4 %. Horší pohled nabízí horizont jednoho roku, kdy ETF ztratilo díky negativnímu vývoji ceny zlata více než 25 %.

Řešení pro méně movité investory

Dostupnější i pro investory s menším kapitálem je ETF COMEX Gold Trust (IAU) od iShares. Jednotka ETF odpovídá jedné setině unce zlata. Aktuálně drží tento fond aktiva ve výši necelých sedmi miliard dolarů. Správa fondu vyjde ročně na příznivých 0,25 %. Podobně jako u předchozího ETFka je velkou předností velmi dobrá likvidita. Výkonnost za leden letošního roku je srovnatelná s výkonností SPDR Gold Trust.

Jistota švýcarských bank

V porovnání s předchozími fondy je Physical Swiss Gold Shares (SGOL) od ETF Securities mnohem menší – spravuje 1,1 miliardy dolarů. ETFko se snaží přilákat investory na jistotu úložky zlatých prutů v bezpečných trezorech ve švýcarském Curychu. Jednotka ETF odpovídá jedné desetině unce zlata. Roční poplatek za správu je 0,39 %.

Zlato držené v Singapuru

Od ETF Securities pochází také fond Physical Asian Gold Shares (AGOL). Jak napovídá označení, zlato je uloženo v Singapuru. Toto ETF patří k nejmladším, od svého založení na začátku roku 2011 získalo 58 milionů dolarů. Stejně jako u předchozího fondu odpovídá hodnota jednoho podílu desetině unce zlata. Ve stejné výši je i poplatek za správu.

Informační listy všech ETF si můžete stáhnout zde: GLD, IAU, SGOL, AGOL

TIP: Příští týden si představíme fondy využívající komoditní futures

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.