Výběr brokera

Na českém trhu se živí celá řada obchodníků s cennými papíry, investičních zprostředkovatelů a poradců. Kdo nemá dostatek znalostí a zkušeností, může snadno sednout na lep neserioznímu obchodníkovi. Česká národní banka již v minulosti rozdala několik pokut za porušení povinnosti poskytovat investiční služby kvalifikovaně, čestně, spravedlivě a v nejlepším zájmu pro zákazníky. Pokud se chcete vyhnout nepoctivým obchodníkům, stačí dodržovat několik základních pravidel.

S výběrem nespěchejte

Výběr správného obchodníka vyžaduje čas. Pokud vás někdo osloví s výhodnou nabídkou, kterou je třeba okamžitě využít, můžete si s klidným svědomím jednoho z potenciálních obchodníků rovnou vyškrtnou ze seznamu. Při výběru správného obchodníka postupuje rozvážně – porovnejte nabídky několika společností, vyzkoušejte si jejich demo účty, požádejte o radu, zajímejte se o reference. Nepodléhejte jedinečným a neopakovatelným nabídkám!

Licence a povolení

Poskytování investičních produktů a služeb patří mezi regulované oblasti podnikání. Investiční služby a produkty mohou nabízet pouze osoby, které získaly od České národní banky příslušná povolení. Seznam obchodníků s cennými papíry a investičních zprostředkovatelů je volně dostupný na stánkách České národní banky. Nevěřte společnostem, které nemají příslušná povolení. Jejich existence bude krátká!

Historie obchodníka a reference

Dříve než se upíšete některému z obchodníků, věnujte krátký čas historii společnosti. Pokud se jedná o společnost, která je na trhu jen krátce, zajímejte se o osoby reprezentující danou společnost. Dobré je sledovat i vazby na případné mateřské společnosti v zahraničí. Nejlepší vizitkou obchodníka bude dobrá zkušenost některého z vašich blízkých. Nebojte se zeptat svých přátel, kteří již obchodují!

Pozor při výběru zahraničního obchodníka

Podobně jako na českém trhu, i v zahraničí musí mít obchodníci s cennými papíry příslušná povolení. I když mohou zahraniční brokeři nabízet velmi zajímavé služby za rozumnou cenu, počítejte dopředu s možností horší komunikace. Ujistěte se dopředu, že máte dostatečné jazykové znalosti a komunikace s obchodníkem probíhá bez problémů!

Šíře a kvalita nabízených služeb

Pokud jste si již vybrali několik potenciálních obchodníků, důkladně prostudujte nabízené služby. Ne všichni obchodníci nabízejí zprostředkování nákupu či prodeje všech investičních produktů (např. akcie, dluhopisy, ETF, investiční certifikáty, podílové fondy, komoditní kontrakty). I když některý nástroj aktuálně neobchodujete, zvažte, zda tomu bude tak i v budoucnu.

Zvláštní pozornost si zaslouží používaná obchodní aplikace. Dobrý obchodník vám rád poskytne demo účet. Zajímejte se o jednotlivé funkce i celkový dojem z ovládání aplikace. Při testování aplikace máte jedinečnou možnost prověřit úroveň komunikace obchodníka.

Nezapomeňte sledovat i další služby jako například možnost konzultací, přístup k obchodním datům, pomoc na telefonu, kurzy a vzdělávání apod.

Poplatky

Poplatky jsou při výběru obchodníka důležité, ale neměly by se stát hlavním kritériem. Vyberte si partnera, který vám poskytne přístup ke všem potřebným investičním nástrojům, umí poradit, nabídne tržní data, poskytne vlastní názor a zajímá se o váš růst.

Předchozí téma: Obchodníci s cennými papíry