Emerging Markets: Mají stále co nabídnout?

emerging markets

Letošní výkonnost burzovně obchodovaných fondů (ETFs) zaměřených na rozvíjející se trhy investory příliš netěší. Za posledních pět let si však tyto fondy nevedou špatně. Měřeno indexem MSCI Emerging Markets si akcie připsaly více než 50 procent. Jak se dnes daří akciím z rozvíjejících se zemí? Které fondy můžete využít?

Každé dynamicky laděné portfolio by mělo obsahovat tituly z různých koutů světa. Kdo usiluje o vyšší výnos a je ochoten podstoupit vyšší riziko, neměl by rozhodně opomíjet akcie z tak zvaných rozvíjejících se zemí (Emerging Markets). Tyto akcie můžete dostat do portfolií buď prostřednictvím širokých globálních akciových ETFek (např. iShares MSCI ACWI ETF), nebo investicí do fondů zaměřených pouze na rozvíjející se trhy. Druhá z možností nabízí mnohem vyšší expozici v zemích jako je Čína, Korea, Tchaj-wan, Brazílie, Indie či Mexiko.

Letos se nedaří, ale dlouhodobá výkonnost není špatná

V letošním roce se akciím z rozvíjejících se zemí příliš nedaří. Od začátku letošního roku klesla hodnota akciového indexu MSCI Emerging Markets přibližně o 3,1 %. Nejvyšší letošní růst zaznamenaly akcie z indexu MSCI Japan, a to o 22,4 %. Velmi dobré výsledky přinesly investice v USA (19,8 %) i Evropě (13,7 %). Široký akciový index MSCI ACWI si připsal od začátku roku necelých 14 %.

Graf: Výkonnost vybraných indexu na horizontu 5 let

emerging markets versus vyspělé trhy

Mnohem radostnější pohled ukazuje graf výkonnosti za uplynulých pět let. Rozvíjející se trhy, měřeno opět indexem MSCI Emerging Markets, si připsaly mírně přes 50 %. Vyšší výkonností se mohou pochlubit jen americké akcie z indexu MSCI USA. Je na místě upozornit, že region emerging markets vykazuje mnohem vyšší volatilitu (tedy rizikovost).

TIP: Nevíte jak obchodovat s ETF? Navštivte Investiční akademii ETF!

Největší burzovně obchodované fondy

Z hlediska objemu spravovaných prostředků patří mezi největší fondy investující v rozvíjejících se zemích Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VWO) a iShares MSCI Emerging Markets Index Fund (EEM). Hlavní rozdíl obou ETF je v indexech, které sledují.

V obou případech mají v portfoliích nejvyšší váhu čínské akcie (18,7 % a 18,1 %). Zastoupení ostatních zemí, konkrétně Koreje, Tchaj-wanu, Brazílie, Indie, Mexika, Ruska, Malajsie či Indonésie se mírně liší. Z pohledu sektorové alokace mají nejvyšší váhu finanční sektor (25,6 % a 23 %), technologie (11,7 % a 14,4 %) a energetika (10,7 % a 9,2 %). Vanguard FTSE Emerging Markets ETF nabízí širší diverzifikaci – investuje do 1 037 titulů (v případě EEM 841 titulů). Jak jsme se již zmínili, volatilita těchto ETFek je ve srovnání s akciemi z vyspělých trhů mnohem vyšší.

Volatilita ETF investujících do titulů z USA a EM (horizont 200 dní):

  • ETF SPRD S&P 500 (SPY): 11,9 %
  • Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VWO): 23,3 %
  • iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM): 23 %

Uvedené fondy zařazují do svých portfolií akcie od velmi malých až po největší společnosti. Kdo by se chtěl zaměřit pouze na akcie středních a menších společností, může investovat například do ETF WisdomTree Emerging Markets SmallCap Dividend Fund (DGS) či SPDR S&P Emerging Markets Small Cap ETF (EWX).

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.