Vydělejte na nervozitě investorů

obchodník

Není žádným tajemstvím, že nálady investorů jsou hybnou silou akciových trhů. Když vládne optimismus, ceny většiny akcií letí nahoru. Nejistota či panika naopak vede k hromadným výprodejům, kdy ceny titulů strmě padají. Pokud správně odhadnete aktuální naladění investorů, můžete slušně vydělat. Jak ale „měřit“ náladu investorů?

Jedním z ukazatelů, na jehož základě si můžete udělat závěr o aktuálním naladění investorů, je volatilita (kolísavost). Již mnoho let investoři využívají jako měřítko volatility trhů index VIX, který je implicitním měřítkem volatility pro prodejní a kupní opce na index S&P 500 (SPX). Zjednodušeně řečeno, ukazuje očekávanou třicetidenní volatilitu na trzích, které jsou reprezentovány širokým indexem S&P 500.

VIX má obecně inverzní vztah k akciovým indexům – když index S&P 500 roste, index VIX klesá (a naopak). Investoři používají VIX jako indikátor nejistoty a strachu. Když je na extrémně vysokých hodnotách (běžně nad 30 až 35 body), na trzích vládne nejistota až panika. Naopak pokud jsou hodnoty indexu VIX minimální (kolem hladiny 10 bodů), investoři jsou spokojení a neočekávají žádné výrazné pohyby cen akcií.

Čtyři nejoblíbenější burzovně obchodované produkty vycházející z indexu VIX:

  • S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN Profile (VXX)
  • Daily Inverse VIX Short-Term ETN Profile (XIV)
  • Daily 2x VIX Short-Term ETN Profile (TVIX)
  • Ultra VIX Short-Term Futures ETF Profile (UVXY)

Podrobný popis zaměření jednotlivých fondů naleznete na stránkách portálu STOX.cz, který je partnerem Investiční akademie ETF.

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.