ETF: iShares míří do Kolumbie

burza a trhy

Největší manažer burzovně obchodovaných fondů společnost iShares uvedla na trh fond MSCI Colombia Capped ETF. Fond je zaměřený na kolumbijský trh a kompletuje produktovou řadu fondů společnosti iShares orientovaných na Jižní Ameriku. Jakou má nový fond konkurenci? Jak si vedou ostatní ETFka investující do regionu Latinské Ameriky?

Burzovně obchodovaný fond iShares MSCI Colombia Capped ETF (ICOL) je koncipován ke sledování výkonnosti indexu MSCI All Colombia Capped Index. Index obsahuje tituly společností, které mají sídlo v Kolumbii, anebo jsou jejich akcie v této zemi kotované. V souladu s omezeními danými americkými zákony pro regulované společnosti nemůže žádný jednotlivý emitent nabýt více než 25 % váhy indexu a všichni emitenti nad 5 % nesmí přesáhnout 50 % váhy indexu.

Rozdělení sektorů v indexu je následující: finance (34 %), energie (33,6 %), služby (15,4 %), suroviny (8,8 %) a spotřební zboží (8,7 %). Největší podíly v indexu zastupují společnosti Ecopetrol, Pacific Rubiales Energy, Bancolombia, Rupo De Inv Suramericana and Corp Financiera Colombiana. Správní poplatek fondu dosahuje 0,61 %.

Ekonomický potenciál Kolumbie a regionu Latinské Ameriky

Kolumbie je někdy označována jako „nová“ Brazílie. Počtem obyvatel je třetí mezi zeměmi Latinské Ameriky. Pozitivem je vzdělaná a rostoucí střední třída. Poslední tři roky překračuje růst HDP země 4 % ročně. Ratingové agentury Fitch, Moody´s i S&P nedávno zvýšily rating země na investiční stupeň. Na druhou stranu je země zcela závislá na dovozu ropy, má neadekvátní infrastrukturu a je sužována častými záplavami. Nezaměstnanost dosahující 10,3 % patří mezi největší v Latinské Americe.

Pokud jde o celý region Latinské Ameriky, dominantní postavení zde má Brazílie, která je součástí uskupení BRICS. V posledních letech byla právě Brazílie velmi populárním investičním cílem v rámci trhů rozvojových zemí. Ve většině burzovně obchodovaných fondech zaměřených na Jižní Ameriku dominuje právě podíl Brazilie na úkor menších ekonomik Chile, Peru a Kolumbie. V současné době se na výkonnosti zemí regionu Latinské Ameriky negativně podepisuje světový pokles poptávky po komoditách. Dlouhodobý potenciál zemí Latinské Ameriky nicméně zůstává atraktivní.

Investice do ETFek zaměřených na Kolumbii a Jižní Ameriku je s ohledem na jejich volatilitu a rizikovost vhodná spíše jako doplněk portfolia na delší časový horizont anebo jako forma krátkodobé spekulativní investice pro zkušené investory.

Čistě na Kolumbii se orientují ještě dvě další ETFka. Jedná se o Market Vectors Colombia ETF (COLX) a Global X FTSE Columbia 20 ETF (GXG). Tato ETFka si rozhodně nevedou letos nijak skvěle. Stejně tak se letos příliš nedaří ani burzovně obchodovaným fondům zaměřeným na celou oblast Latinské Ameriky.

Další ETFka zaměřená na Kolumbii

Market Vectors Colombia ETF (COLX)

Fond byl založen v březnu 2011 a sleduje index Market Vectors Colombia Index. Aktiva fondu dosahují 2,6 milionu dolarů. Fond si účtuje správní poplatek ve výši 0,75 %. Mezi tři největší účasti patří Pacific Rubiales Energy Corp 7,4 %, Bancolombia SA 7,2 % a Ecopetrol SA 7,1 %. V letošním roce fond vykázal propad ve výši -16,4 %. V horizontu jednoho roku se aktiva snížila o 7,5 %.

Global X FTSE Columbia 20 ETF (GXG)

Fond, který byl na trh uveden v červnu 2009, doposud nashromáždil aktiva ve výši 165 milionů dolarů. Podkladovým indexem je FTSE Colombia 20 Index, správní poplatek činí 0,78 %. Největší účast představuje Ecopetrol SA se 14 %, následují Bancolombia SA 11,3 % a Pacific Rubiales Energy Corp, 6,4 % V letošním roce se fond pohybuje v červených číslech -18,4. Za rok fond ztratil -8,3 %.

ETFka diverzifikovaná v rámci regionu Jižní Ameriky

iShares S&P Latin Amerika 40 Index Fund (ILF)

iShares uvedl fond na trh v roce 2001 a od té doby fond nashromáždil aktiva ve výši více než jedné miliardy dolarů. Fond sleduje výkonnost indexu S&P Latin America 40 Index. Správní poplatek je 0,5 %. Největší podíl v portfoliu má Brazílie 52,9 %, Mexiko 26,4 % a Chile 11,9 %. Z hlediska jednotlivých titulů největšího podílu dosahuje America Movil SAB de CV 12 %, následovaná společnostmi Itau Unibanco 7,9 % a Petroleo Brasileiro SA Holding SA 7,9 %. Výkonnost fondu v letošním roce je záporná, když dosahuje -18,7 %. V horizontu jednoho roku přišel fond o 10,5 %.

Market Vectors LatAm Aggregate Bond ETF (BONO)

Fond byl založen v květnu 2011 a jeho aktiva dosahují hodnoty 45 milionů dolarů. Poplatek za správu činí 0,49 %. BONO je postaven na indexu BofA Merrill Lynch Broad Latin America Bond Index, který je složen ze státních a korporátních dluhopisů vydaných v zemích Latinské Ameriky denominovaných jak v dolarech a eurech, tak i v místních měnách. Rozhodující podíl v portfoliu má Brazílie s 37 %, následovaná Mexikem 29 % a Kolumbií 12 %. Ani tento fond se letos nedostal do černých čísel, v letošním roce ztratil -11,5 %, v horizontu jednoho roku pak -2,5 %.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …