Úrokové sazby jsou nízko. Kde hledat výnosy?

Kde hledat výnosy

Kdo chce vyšší výnos, musí se zaměřit na rizikovější cenné papíry. Příkladem jsou dluhopisy firem z rozvíjejících se zemí. Každý investor by však neměl zapomínat, že vyšší možný výnos je vykoupen i vyšší rizikovostí.

Někteří investoři mohou usilovat o vyšší výnosy než nabízí kvalitní státní či podnikové dluhopisy. Aby mohli tvůrci burzovně obchodovaných fondů (ETFs) naplnit tento požadavek, vyhledávají krátkodobé dluhopisy rizikovějších společností. Dluhopisy s krátkou dobou splatnosti emitují společnosti z vyspělých i rozvíjejících se zemí. Investoři sázející na krátkodobé firemní dluhopisy se musí v porovnání s kvalitními dluhopisy smířit s vyšší rizikovostí (volatilitou).

Spekulativní ETF od Invesco PowerShares

Na firemní dluhopisy s vysokým výnosem a krátkou dobou splatnosti se zaměřuje ETF PowerShares Global Short Term High Yield Bond Portfolio (ticker NYSEARCA: PGHY). Tento burzovně obchodovaný fond byl uveden na trh v polovině letošního roku (20. 6. 2013). Do portfolia ETF jsou zařazovány cenné papíry z indexu DB Global Short Maturity High Yield Bond. V portfoliu však nenaleznete všechny cenné papíry z indexu – správce fondu uplatňuje částečnou (optimalizovanou) fyzickou replikaci indexu.

V současné době tvoří necelých 55 % portfolia dluhopisy firem z USA. Dále naleznete v portfoliu dluhopisy ruských, brazilských, ukrajinských, čínských či argentinských firem. Z hlediska kvality se řadí dluhové cenné papíry do kategorie „spekulativní“. Váhy jednotlivých titulů se upravují v případě potřeby každé tři měsíce.

Složení portfolia:

USA54,44 %
Rusko7,4 %
Brazílie3,94 %
Ukrajina3,48 %
UK2,81 %
Venezuela2,53 %
Argentína2,31 %
Čína2,09 %
Libanon1,68 %
Luxembursko1,65 %

TIP: Uvedené ETF můžete sledovat na stránkách společnosti ZDE

Výkonnost fondu

K prvnímu listopadu 2013 dosáhl třicetidenní výnos fondu hodnoty 3,61 %. Tento výnos se používá pro lepší srovnání dluhopisových fondů – vyjadřuje výnosy z dluhopisového fondu za předcházejících 30 dní jako roční procento aktuální ceny fondu. Počítá s přijatými úroky za dané období minus náklady fondu přepočítané na roční výnos.

Autor článku: Jakub Mano, spolupracovník portálu STOX.cz

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.