ETF: Finanční sektor investory potěšil

spokojený investor

Jak je na tom finanční sektor, hlavní viník finanční krize? Překvapivě dobře. I v prostředí nízkých úrokových sazeb a pokračující recese vykazuje v letošním roce řada finančních institucí v USA i Evropě velmi solidní hospodářské výsledky. Na příznivém vývoji profitují i burzovně obchodované fondy orientující se na finanční sektor.

V uplynulých čtyřech letech prošel finanční sektor obtížnou a turbulentní dobou. Některé finanční instituce zkrachovaly, jiné vykázaly vysoké ztráty. Veřejný sektor musel do záchrany investovat obrovské prostředky. Nezodpovědné hospodaření některých finančních institucí se neobešlo bez hlasité kritiky veřejnosti a ztráty důvěry. Dobrou zprávou je, že v posledních letech došlo ke zpřísnění regulace – banky a ostatní finanční instituce byly podrobeny přísnému dohledu.

Během poslední doby se finanční sektor dokázal zotavit. Hospodářské výsledky amerických bank a řady dalších finančních institucí se vrátily na předkrizovou úroveň. Na stabilizaci bankovního sektoru v USA reagovala nedávno i ratingová agentura Moody´s, když změnila jeho výhled z negativního na stabilní. A i když výkonnost evropských bank je střídavá, rovněž evropský finanční sektor vykazuje jasné známky stabilizace.

Finanční sektor ještě čeká řada kroků k získání předkrizové důvěry, zároveň jeho výkonnost bude ovlivňovat mnoho globálních ekonomických a politických faktorů, jež lze obtížně předvídat. Nicméně současná stabilizace a výkonnost je pozitivním příslibem do budoucna a investorům se otevírá možnost podílet se na aktuální výkonnosti finančního sektoru. Některá finanční ETFka si vedou skutečně dobře.

PowerShares Dynamic Financial Sector Fund (PFI)

Fond sleduje index Dynamic Financial Sector Intellidex Index, který je tvořen košem 59 akcií široce diverzifikovaných v rámci jednotlivých skupin aktiv. V rámci indexu jsou vybírány akcie na základě mnoha investičních kritérii, jako je fundamentální růst, cenové zhodnocení, kvalita managementu a rizikové faktory. ETFko drží aktiva ve výši 20,9 milionu dolarů. Správa fondu vychází ročně na 0,68 %. Přestože se nejedná o velký fond, jeho výkonnost je obdivuhodná – za tři roky převýšila 44 %. V letošním roce vydělal fond akcionářům 18,3 %. Na ročním horizontu navýšil fond aktiva o 33,5 %. Nejvyšší váhu v portfoliu ETF získaly společnosti Prudential financial (2,6 %), Aflac (2,6 %) a Principal financial (2,5 %).

Vanguard Financials ETF (VFH)

Fond byl založen v roce 2004 a v současné době disponuje aktivy ve výši 1,4 miliard dolarů. Podkladovým indexem tohoto ETFka je MSCI US Investable Market Financials Index. Fond uplatňuje úplnou fyzickou replikaci, kdy investuje do 515 titulů z indexu. Velmi nízký je poplatek za správu fondu, a to pouhých 0,14 % ročně. V letošním roce si fond připsal 19,8 %. Za uplynulý rok dosáhl výkonnosti 37,1 %. K nejvýznamnějším titulům v portfoliu ETF patří společnosti Wells Fargo & Co (6,4 %), JPMorgan Chase & Co (6,2 %) a Bank of America (4,5 %).

S&P Financial Select Sector SPDR Fund (XLF)

Toto ETF existuje již od roku 1998. Se sumou aktiv ve výši 14 miliard dolarů jde o největší burzovně obchodovaný fond z oblasti finančního sektoru. Cílem fondu je kopírovat index The Financial Select Sector, v jehož koši najdete akcie 82 společností. Za správu ETF je účtován poplatek ve výši 0,18 %. V letošním roce dosáhl fond výnosu ve výši 21,6 %, na ročním horizontu to bylo 41,3 %. Mezi nejvýznamnější společnosti v portfoliu ETF patří Berkshire Hathaway (8,6 %), JPMorgan Chase & Co (8,5 %) a Wells Fargo & Co (8,2 %).

RevenueShares Financials Sector Fund (RWW)

Cílem RWW je překonat výkonnost indexu S&P 500 Financials. Do portfolia ETF je vybráno 81 akcií. Kritériem výběru vhodných titulů není obvykle využívaná tržní kapitalizace, ale výkonnost. Správce ETF si účtuje poplatek ve výši 0,49 %. V letošním roce zhodnotil tento burzovně obchodovaný fond spravovaná aktiva o 25,2 %. Na ročním horizontu to bylo dokonce 50,6 %. Mezi TOP společnostmi fondu najdete tituly jako Berkshire Hathaway (11,7 %), JPMorgan Chase & Co (7,4 %) či Bank of America (6,6 %).

iShares MSCI Europe Financial Sector Index Fund (EUFN)

Mezi fondy s kratší historií patří iShares MSCI Europe Financial Sector Index Fund, který od roku 2010 získal do správy 85 milionů dolarů. ETF kopíruje index MSCI Europe Financial Sector. Největší podíl podle zemí drží Velká Británie s 34 %, dále Švýcarsko s 12,7 %, Francie 11,4 %, Německo 11 % a Španělsko 9,1 %. Výkonnost fondu dosáhla v letošním roce 8,2 % a meziročně si fond připsal 47,9 %. Náklady na správu činí 0,48 %. Nejvyšší váhu v portfoliu získaly společnosti HSBC (12,3 %), Banco Santander (4,8 %) a Allianz (4,4 %).

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …