ETF: Kdo věřil automobilkám, slušně vydělal

automobilky

Výrobky světových společností jako Ford, Volkswagen, Toyota či Hyundai dobře zná snad každý. Pokud nechcete zůstat pouze v roli spotřebitelů, můžete investovat do akcií těchto firem a podílet se na jejich růstu. Indexový fond First Trust NASDAQ Global Auto si za poslední rok připsal více než 50 %. Do kterých společností toto ETF investuje?

Ještě dnes nahání slovo krize řadě investorů strach. Podíváme-li se však na výkonnost akciových trhů za poslední rok, můžeme říci, že tak špatné to zase není. Například ETF investující do světových akcií iShares MSCI MSCI All Country World Index (ACWI) si za uplynulý rok připsalo více než 14 %. O něco lépe si vedlo například na Evropu zaměřené ETF Vanguard FTSE Europe, které za poslední rok vydělalo více než 18 %. Slušné se dalo vydělat i ve fondech s úzkým sektorovým zaměřením. Příkladem je ETF First Trust NASDAQ Global Auto (CARZ), které investuje do akcií automobilek. Tento fond přinesl investorům za poslední rok více než 50 %.

Podrobně o ETF First Trust NASDAQ Global Auto (CARZ)

Indexový fond First Trust NASDAQ Global Auto byl založen v polovině května roku 2011. Jak napovídá název, cílem ETFka je kopírovat výkonnost indexu NASDAQ OMX Global Auto Index. Index tvoří akcie výrobců automobilů a váhy jednotlivých titulů v indexu jsou dány jejich tržní kapitalizací.

Kritérií pro zařazení konkrétní společnosti do indexu je hned několik. V první řadě se musí jednat o společnost, jejíž akcie jsou obchodovány na hlavních světových trzích. Minimální tržní kapitalizace každé společnosti musí být nejméně 500 milionů dolarů. Ve snaze zařadit do indexu pouze nejlikvidnější tituly je stanoven i požadavek minimálního denního objemu obchodů.

Známé i méně známé automobilky

Složení portfolia fondu First Trust NASDAQ Global Auto přibližně odpovídá složení sledovaného indexu. ETF investuje do akcií 38 společností. Nejvyšší váhu získaly akcie společností Daimler, Ford, Toyota, Volkswagen, Honda, Hyundai, GM, Kia, Harley–Davidson a BMW. Desítka nejvýznamnějších společností zaujímá přibližně 60 % portfolia. V portfoliu fondu nejdete i další společnosti jako například Porsche, Renault, Nissan, Fiat, Daihatsu či Ssangyong. Českou Škodu Auto byste však hledali marně, její akcie se na světových trzích neobchodují.

Nejvyšší váhu má Japonsko

Burzovně obchodovaný fond uvádí i regionální alokaci portfolia. Nejvíce společností je z Japonska (31,8 %), dále následují Německo (24,1 %) a USA (20,5 %). Nižší než desetiprocentní váhu mají společnosti z Jižní Koreje, Francie, Číny a Itálie.

Dosavadní výkonnost

Od svého založení do pátku 13. září 2013 si burzovně obchodovaný fond připsal mírně přes 28 %. Kdo investoval do ETFka First Trust NASDAQ Global Auto před rokem, získal ke konci srpna letošního roku 51,6 %. Raketový růst zažívá fond i od začátku letošního roku, kdy jeho cena od ledna do srpna 2013 vzrostla o 24,2 %.

Více se o ETF First Trust NASDAQ Global Auto dočtete ZDE

Je letošní růst udržitelný?

Bez ohledu na to, zda ještě letos přijde mnoha analytiky předpovídaná korekce, jedno je dnes jisté – kdo investoval do akcií, slušně vydělal.

I když by si mělo každé investiční portfolio zachovávat rozumnou globální i sektorovou alokaci, více riskovat napříč jednotlivými sektory se občas vyplácí. Před slibným růstem stojí zpravidla odvětví či sektory, kterým již nikdo nevěří. Krásným příkladem jsou právě výrobci automobilů. V období nejhlubší finanční krize bojovaly automobilky s klesajícím odbytem, některé se potýkaly i s existenčními problémy. Dnes je situace automobilek mnohem optimističtější – akcie mohou dále růst, ale s velkou pravděpodobností již mnohem nižším tempem než tomu bylo v prvních osmi měsících letošního roku.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.