Tři nejpopulárnější ETFka sledující světové akcie

svět

Přístup k široce diverzifikovanému akciovému portfoliu nabízejí burzovně obchodované fondy využívající index MSCI ACWI. Nejedná se však o jediný index, který mohou tvůrci burzovně obchodovaných fondů využít. Alternativou jsou ETFka využívající například indexy FTSE či S&P. Jak si doposud vedla ETFka využívající tyto indexy?

Indexy MSCI představují ukazatel, na jejichž základě je měřena výkonnost indexových fondů a jejich portfolií. Jsou kalkulovány od roku 1969, kdy je založila finanční korporace Morgan Stanley, odtud i název indexů MSCI (Morgan Stanley Capital International). Indexy v současné době pokrývají vyspělé i rozvojové trhy 70 zemí v členění podle regionu, velikosti kapitalizace, sektorů, hodnoty a růstu.

ETFka postavená na indexu ACWI

Investoři, kteří hledají jednoduchý přístup k široce diverzifikovanému portfoliu cenných papírů, mohou využít rozsáhlé nabídky burzovně obchodovaných fondů postavených na globálních indexech MSCI. Jedním z těch nejoblíbenějších je index MSCI All Country World Index (ACWI). Index ACWI reprezentuje výkonnost trhu cenných papírů 24 rozvinutých a 21 rozvojových států světa. Kromě základního indexu ACWI existuje i řada jeho variací. Jedním z nich je i ACWI ex-US index, který z indexu vyčleňuje USA. Zatímco v indexu ACWI mají nejvyšší zastoupení tituly z USA (48 %), v případě indexu ACWI ex-U.S. to jsou online casino australia japonské akcie (15,8 %), následované tituly z Velké Británie, Kanady, Švýcarska, Francie a Německa.

Která jsou tři nejpopulárnější ETFka, která sledují index ACWI?

iShares MSCI ACWI Index Fund (ACWI)

Fond založený v březnu 2008 nashromáždil aktiva ve výši 4,1 miliardy dolarů. Správní poplatek dosahuje 0,34 % ročně. Aktuální výkonnost v letošním roce dosahuje 12,6 % a v ročním horizontu fond dosáhl výnosu ve výši 17,8 %.

iShares MSCI ACWI ex-U.S. Index Fund (ACWX)

Fond je postavený na stejném indexu jako ACWI, ale bez titulů z USA. Aktiva ACWX, který společnost iShares uvedla na trh v červnu 2011, dosahují 1,9 miliardy dolarů. Za správu fondu zaplatíte stejný roční poplatek jako v předchozím případě 0,34 %. V letošním roce fond vydělal 7,7 %, za jeden rok pak 16,9 %.

SPDR MSCI ACWI ex-US ETF (CWI)

Fond, který založila společnost State Street Global Advisors v roce 2007, rovněž sleduje výkonnost indexu ACWI ex-U.S. ETFko proto dosáhlo i obdobného zhodnocení, když v letošním roce navýšilo hodnotu aktiv o 7,5 % a v ročním horizontu připsalo výnosy ve výši 16,6 %. Za služby tohoto fondu, který od svého založení nasbíral aktiva ve výši 479 milionů dolarů, zaplatíte opět 0,34 % ročně.

Alternativy k ACWI

Globální indexy nenabízí pouze MSCI. Alternativou může být třeba britská společnost FTSE a indexy FTSE All World Index a FTSE Global All Cap Index nebo společnost S&P s indexem S&P Global 100 Index. Na tyto indexy najdeme přirozeně navázanou řadu burzovně obchodovaných fondů s podobně diverzifikovaným portfoliem jako v případě indexu MSCI ACWI.

Některá populární ETFka sledující indexy FTSE nebo S&P

  • iShares Global 100 ETF (IOO)
  • Vanguard FTSE All-World ex-US ETF (VEU)
  • Vanguard Total International Stock ETF (VXUS)
  • Vanguard Total World 100 Index Fund (VTWSX)

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.