Kde se dalo za posledních pět let vydělat?

Vybrali jsme pět burzovně obchodovaných fondů (ETFs), které se mohou na horizontu uplynulých pěti let pochlubit velmi zajímavou výkonností. Dařilo se především fondům investujícím do akcií firem ze sektorů farmacie, spotřebního zboží, biotechnologií a zdravotní péče. Tyto fondy překonaly výkonnost světových akcií z indexu MSCI ACWI.

Složení portfolií jednotlivých investorů se vždy liší. Za rozdílnou skladbou stojí především různorodé investiční cíle, jiný přístup k riziku i očekávanému výnosu. Investoři, kteří jsou ochotni více riskovat, mohou dát ve svých portfoliích vyšší váhu sektorům, u nichž očekávají zajímavý růst. Mezi takové sektory patří například farmacie, spotřební zboží, biotechnologie a zdravotní péče. Které burzovně obchodované fondy investují v rámci těchto sektorů?

Dynamic Pharmaceuticals Profile (PJP)

Emitentem tohoto ETFka je společnost Invesco PowerShares. Z hlediska sektorového začlenění investuje fond do akcií amerických farmaceutických společností. V portfoliu naleznete například světoznámé společnosti Pfizer, Johnson & Johnson, Merck & Co či Amgen. Deset největších titulů zaujímá v portfoliu více než 46 %. Celkem fond drží 31 titulů. Za uplynulých pět let si ETFko připsalo více než 174 %.

SPDR S&P Retail ETF Holdings (XRT)

ETFko od společnosti State Street Global Advisors se zaměřuje na akcie amerických společností ze sektoru spotřebního zboží. Oproti předchozímu fondu nabízí SPDR S&P Retail ETF Holdings mnohem vyšší diverzifikaci, investuje do necelé stovky titulů. V portfoliu naleznete například společnosti Groupon, Shutterfly, GameStop, HomeAway či Francescas Holdings. Za dobu pěti let si fond připsal více než 176 %.

NYSE Arca Biotechnology Index Fund Profile (FBT)

Fond z díly First Trust se zaměřuje na akcie firem ze sektoru biotechnologií. Z doposud představených fondů nabízí nejnižší diverzifikaci, investuje pouze do dvaceti společností. Nejvyšší váhy v portfoliu si drží společnosti Illumina, Immunogen, Biogen Idec, Regeneron Pharmaceuticals či Myriad Genetics. Z hlediska tržní kapitalizace mají nejvyšší zastoupení středně velké společnosti (30 %). Investice fondu směřují i do malých (15,5 %) a tzv. mikro (19,2 %) společností. Výkonnost ETFka za posledních pět let byla necelých 172 %.

SPDR S&P Pharmaceuticals ETF Profile (XPH)

Dalším fondem, který investuje do akcií firem z farmaceutického průmyslu je SPDR S&P Pharmaceuticals ETF Profile. V portfoliu jsou zastoupeny například společnosti Impax Laboratories, Hospira, Perrigo Company, Johnson & Johnson či Zoetis. Stejně jako u konkurenčního ETFka od společnosti Invesco PowerShares drží fond v portfoliu pouze 31 titulů. Za pět let si ETFko připsalo necelých 155 %.

Ultra Health Care Fundamentals (RXL)

V nabídce emitenta ProShares najdete burzovně obchodovaný fond, který sleduje dvojnásobnou výkonnost indexu Dow Jones U.S. Health Care. Mezi top společnosti patří Johnson & Johnson, Pfizer, Merck & Co, Gilead Sciences a Amgen. Výkonnost ETFka za posledních pět let je necelých 174 %.

A jak si vedl ve stejném období globální akciový fond?

Pro srovnání výkonností uvádíme i oblíbený burzovně obchodovaný fond investující do akcií z indexu MSCI All Country World. Za pět let dosáhlo ETF MSCI ACWI (ACWI) výkonnosti 34,4 %.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.