Kterým fondům letos investoři věří?

Vývoj trhu

Na konci září dosáhl objem prostředků spravovaný v burzovně obchodovaných produktech 2,226 bilionu dolarů. Po nejhorším měsíci roku srpnu, kdy investoři peníze z trhů stahovali, se září neslo ve znamení nových investic. V září přiteklo do burzovně obchodovaných produktů 35 miliard dolarů. Jaký je letošní vývoj sektoru ETP?

Měsíční zpráva společnosti BlackRock (ke stažení zde) pravidelně monitoruje vývoj v oblasti burzovně obchodovaných produktů – (zkratka ETP, převážnou část tohoto sektoru zaujímají burzovně obchodované fondy). Podíváme-li se na vývoj v posledních třech měsících (červenec, srpen, září), můžeme si připadat jako na houpačce. V prvním prázdninovém měsíci dosáhl příliv nových peněz do ETP letošního maxima, a to 43,8 miliard dolarů. Následující měsíc jsme byli svědky opačného rekordu, kdy z ETP odteklo 16 miliard dolarů. Září bylo s přílivem 35 miliard dolarů třetím nejlepším měsícem roku.

Jak se vyvíjí sektor ETP od začátku letošního roku?

V letošním roce se daří získávat peníze investorů především burzovně obchodovaným produktům zaměřeným na akcie firem z vyspělých zemí. Všechny akciové ETP investující v těchto zemích získaly od ledna do září celkem 173 miliard dolarů. V minulém roce to bylo za stejné období pouze 85,9 miliard. Největší díl si drží akciové ETP investující v Severní Americe, a to více než 101 miliard dolarů. O zbytek se dělí ETP zaměřené na země asijsko-pacifického regionu (31 mld.), následované vyspělými světovými zeměmi bez USA (26,7 mld.) a Evropou (14,2 mld.).

V září nastal pozitivní obrat u ETP investujících do akcií firem z emerging markets (viz graf). Mírný zářijový růst však zatím nevyrovnal poklesy minulých měsíců. Od začátku letošní roku odteklo z těchto ETP necelých sedm miliard dolarů. Pro srovnání, za stejné období minulého roku vložili investoři do ETP na emerging markets 27,7 miliard dolarů.

Graf 1.: Příliv prostředků do ETP zaměřených na vyspělé a rozvíjející se země

ETP vývoj investice

Daří se i dluhopisovým produktům, propadákem jsou komodity

Poměrně dobré výsledky mají za sebou i ETP orientované na cenné papíry s pevným výnosem. Dluhopisové ETP získaly od začátku letošního roku 25,5 miliard dolarů. V minulém roce to bylo za stejné období více než jednou tolik (54,2 mld.). Největší úprk investorů zaznamenaly komoditní ETP. Od ledna do září z nich investoři vybrali více než 32 miliard dolarů.

O které fondy byl největší zájem?

Nejvíce peněz investorů letos získaly burzovně obchodované fondy WisdomTree Japan Hedged Equity Fund (DXJ US), iShares Russell 2000 (IWM US), iShares MSCI Japan (EWJ US), Vanguard Total Stock Market (VTI US) a Vanguard European (VGK US). Naopak nejvyšší odliv zaznamenal fond zaměřený na zlato SPDR Gold (GLD US), následovaný ETFkem investujícím do firemních dluhopisů investičního stupně iShares iBoxx $ Investment Grade Corporate Bond (LQD US).

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.