Za každým ETFkem stojí index

graf

Řada investorů běžně využívá ke sledování vývoje trhu některý ze známých indexů. Indexy však nemusí sloužit jen ke sledování trhu, ale také jako podkladový index burzovně obchodovaného fondu. Mezi nejznámější patří například indexy rodiny S&P, MSCI, Dow Jones či Stoxx. Tím ale výčet používaných indexů nekončí.

Základním cílem burzovně obchodovaných fondů (ETFs) je co nejpřesněji kopírovat vývoj podkladového indexu. V případě uplatnění fyzické replikace indexu najdete v portfoliu ETF tituly, které reprezentují podkladový index. Váhy jednotlivých titulů v portfoliu fondu přibližně odpovídají vahám titulů v indexu.

TIP: V případě syntetické replikace indexu drží fondy náhradní koše akcií, jejichž výkonnost „vyměňují“ s partnerem swapového obchodu za výkonnost sledovaného indexu. Více v článku Musíme se bát ETFek, která využívají swapy?

Na první pohled víte, jaký index ETF využívá

Jaký index konkrétní fond kopíruje je zřejmé z jeho označení – například ETF iShares MSCI World je postaven na indexu MSCI World. Pokud se podíváte na německou burzu, zjistíte, že většina ETFek od různých správců využívá v případě světových akcií právě indexy MSCI . Neznamená to však, že správci ETF nevyužívají i indexy dalších poskytovatelů. S jakými indexy se můžete u ETFek setkat?

Využití indexů

Společnost BlackRock pravidelně mapuje trh s burzovně obchodovanými produkty (ETP). Jednou ze sledovaných oblastí je i rozdělení burzovně obchodovaných produktů podle poskytovatelů indexů. Na konci září roku 2012 bylo na trhu 4 748 burzovně obchodovaných produktů.

Poznámka: ETPs (Exchange Traded Products) je souhrnné označení pro všechny burzovně obchodované produkty, tedy ETFs, ETCs a ETNs. Podle údajů společnosti BlackRock bylo na konci září minulého roku přibližně 89 % všech spravovaných prostředků zainvestováno v burzovně obchodovaných fondech (ETFs).

Nejvíce využívané jsou indexy rodiny S&P, MSCI, Dow Jones a Stoxx. Nižší zastoupení mají produkty využívající známé indexy FTSE, Barclays Capital, Nikkei, Topix či Russell. Najdeme však i celou řadu většině lidí méně známých poskytovatelů indexů (Indxis, EuroMTS, Zacks, ISE…). Poskytovatelem indexu je i známá společnost Morningstar, tento index však najdeme pouze u 28 burzovně obchodovaných produktů.

Tabulka: Rozdělení ETP dle indexů

Náhled není k dispozici

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …