Deset důvodů investice do ETF

studium ETF

Volné peníze můžete vkládat do dluhopisů, akcií, certifikátů, komodit, podílových listů či burzovně obchodovaných fondů (ETFs). Každý z uvedených nástrojů má své výhody. Kdo chce spravovat své portfolio snízkými náklady, může využít právě burzovně obchodované fondy. Jaké jsou hlavní výhody této investice?

V posledních letech rychle rostl počet burzovně obchodovaných fondů. Tvůrci ETFek se snaží uspokojit nejrůznější potřeby investorů a stále přinášejí další nové produkty. Základem jsou ETFka investující do nástrojů peněžního trhu, dluhopisů, akcií a komodit. Konkrétní produkty se liší mírou rizika i očekávaného výnosu. Každý si najde fond, který splní vytčený investiční cíl.

Přesné zacílení

Jedním ETFkem můžete pokrýt celý trh i konkrétní odvětví či zemi. Základem většiny dynamických portfolií jsou široké akciové fondy, třeba ETFka kopírující vývoj indexu MSCI World. Pokud například očekáváte růst sektoru zdravotnictví, a chcete jeho váhu v portfoliu navýšit, stačí vybrat některý z fondů investující do akcií zdravotnických firem. Investovat lze i do ETFek, která sledují firmy vyplácející vysoké dividendy, s nízkou tržní kapitalizací, sociálně odpovědné společnosti apod. Jen těžko budete hledat zemi, odvětví či oblast, na kterou neexistuje žádný produkt.

Přesně víte, do čeho investujete

Burzovně obchodované fondy mají snadno pochopitelnou konstrukci. Každé ETFko se snaží dosáhnout výkonnosti sledovaného indexu (benchmarku). V portfoliu fondu najdete přesně ty tituly, které jsou obsaženy v indexu (pozn. při uplatnění úplné fyzické replikace indexu). V některých případech mohou být některé tituly vynechány (pozn. tzv. částečná fyzická replikace). Samostatnou kapitolou jsou ETFka využívající swapy. Ať už je výkonnost sledována jakkoli, vždy se dozvíte přesné složení portfolia. Znáte konkrétní cenné papíry i jejich váhu v portfoliu.

Snadné obchodovaní

V České republice najdete řadu obchodníků s cennými papíry, u kterých si můžete založit obchodní účet. V posledních letech roste i počet investičních zprostředkovatelů, kteří vám zajistí založení účtu u zahraničního obchodníka. Příznivým efektem sílící konkurence je rostoucí nabídka služeb a klesající výše poplatků za jednotlivé obchody.

Vysoká likvidita

ETFka můžete nakupovat a prodávat v průběhu obchodních hodin vybrané burzy. Tvůrci trhu udržují likviditu trhu a v každém okamžiku znáte nákupní a prodejní kurz ETF.

Velmi nízké poplatky za správu

Oproti klasickým podílovým fondům nedrží správci ETFek portfolio manažery, týmy analytiků a dalších spolupracovníků. Správce fondu sestavuje portfolio podle sledovaného indexu. Úspory na straně řízení ETF se promítají do výše správcovského poplatku, který se obvykle pohybuje od 0,05 % do 0,7 %.

Dlouhodobě úspěšnější než aktivně řízené fondy

Existuje řada studií, které potvrzují, že v dlouhodobém horizontu dokáže jen malá část aktivně řízených fondů překonávat výkonnost sledovaného indexu. Manažeři klasických podílových fondů neumějí dlouhodobě vyhledávat nejvýkonnější tituly na trhu. ETFka se nesnaží překonat výkonnost indexu, ale co nejtěsněji jej kopírovat.

Spekulace na růst i pokles trhu

Nabídka burzovně obchodovaných fondů uspokojí i investory, kteří se snaží vydělávat na klesajících trzích. Short ETF kopírují výkonnost sledovaného indexu obráceně – při poklesu trhu roste kurz ETF.

V nejlepší společnosti

O správu burzovně obchodovaných fondů se starají významné investiční společnosti. Všechny ETFka musí vyhovovat platné legislativě.

Pánem vlastních financí

Pro burzovně obchodované fondy se rozhodují především lidé, kteří chtějí sami rozhodovat o umístění svých peněz. Sami si skládají investiční portfolio, sledují trhy a vybírají fondy, které mohou naplnit jejich investiční očekávání. Odměnou za vlastní rozhodování o investicích jsou jim nemalé peníze ušetřené na poplatcích za správu fondu.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …