Market Vector rozšiřuje investiční příležitosti v Izraeli

mapa svět

Market Vector uvedl v červnu letošního roku na trh nový burzovně obchodovaný fond Market Vector Israel ETF. Jedná se o druhé ETFko zaměřené na teritorium Izraele. Prostřednictvím ETF fondů si však můžete dopřát i investice do dalších zemí regionu Středního východu.

Market Vector je společnost, která nabízí investorům velmi širokou paletu burzovně obchodovaných fondů s přístupem i k méně tradičním trhům. Fond Market Vector Israel ETF (ISRA) bude sledovat výkonnost indexu BlueStar Israel Global Index. ETFko investuje do 89 titulů indexu tvořeného izraelskými nebo s Izraelem přímo spojenými firmami s tím, že žádná účast nepřevýší 12,5 % celého portfolia. Z hlediska sektorového členění připadá největší podíl na informační technologie 29,9 %, zdravotnictví 26,3 % a finančnictví 19,1 %. Největší individuální podíl zaujímají farmaceutické společnosti Teva Pharmaceutical Industries 12,75 % a Perrigo Co. 8,79 %, které následuje společnost z oblasti informačních technologií Check Point Software 6,8 %. Fond si účtuje správní náklady ve výši 0,59 %.

Izrael je zemí, která se z mnoha důvodů vyvíjí poněkud odlišně od ostatních rozvinutých zemí. Přes známé geopolitické faktory vykazuje konstantní růst HDP a je na čele v oblasti vývoje softwaru, telekomunikací, polovodičů a farmaceutického průmyslu. Země má rozvinutý sektor služeb, stejně jako finančnictví a zemědělství. Podle rozvojového indexu OSN „Human developmnet index“ je Izrael na 16 příčce ze 187 zemí světa.

Konkurenční „izraelské ETFko“

Kromě nově uvedeného ISRA, funguje od dubna 2008 ještě druhý burzovně obchodovaný fond orientovaný přímo na Izrael iShares MSCI Israel Capped ETF. Stejně jako ISRA sleduje tento fond index BlueStar Israel Global Index. Fond má trochu jinou strukturu portfolia než ISRA. Největší podíl zaujímají tituly vážící se k finančnictví 32,2 %, zdravotní péče se podílí 24,5 % a na třetím místě jsou zastoupeny společnosti spojené se zpracováním surovin 12,6 %. Stejně jako u ISRA má největší podíl v portfoliu Teva Pharmaceutical Industries 24 %, dále Bank Hapoalim BM 8,8 % a Israel Chemicals LTD 8,2 %. Fond s aktuální sumou aktiv 72 milionů dolarů si účtuje správní poplatek ve výši 0,59 %. V letošním roce zaznamenal fond výnosy ve výši 4,1 %. V horizontu jednoho roku dosáhl výkonnosti 18,9 %.

Další ETFka z oblasti Středního východu

Další země regionu Středního východu jako Egypt, Syrie, Irán a Irák představují pro investora přirozeně výrazně větší rizika, než Izrael. Ale i pro tento region nalezneme burzovně obchodované fondy. Jedním z nich je Market Vectors Egypt ETF.

Burzovně obchodované fondy najdeme také v oblasti ropných velmocí okolo Perského zálivu. I když se nejedná o fondy s velkou tržní kapitalizací, je aktuální výkonnost fondů WisdomTree Middle East Dividend Fund a Market Vectors Gulf States Index ETF určitě zajímavá.

Market Vectors Egypt ETF (EGPT)

Fond byl založen v únoru 2010, kopíruje index Market Vectors Egypt Index a účtuje správní poplatek ve výši 0,94 %. Největší účastí je Commercial International Bank 7,7 %, Orascom Telecom 7 %, Talaat Moustafa Group 6,8 %. Není až tak překvapující, že fond se v současné době nachází v červených číslech. Jeho výkonnost je v letošním roce -17,6 %, za rok fond ztratil 13,5 %.

WisdomTree Middle East Dividend Fund (GULF)

Fond nashromáždil od svého založení v roce 2008 aktiva ve výši 18,8 milionů dolarů. Cílem fondu je sledovat výkonnost indexu WisdomTree Middle East Dividend Index. Nejvíce portfolia je alokováno do Kataru 33,3 %, SAE 22,7 % a Kuvajtu 17,6 %. Ze sektorů má největší podíl finanční 56,6 % následován telekomunikacemi 23,9 % a industriálním sektorem 12,1 %. Největší účast připadá na Industries Quatar 8 %, dále Quatar National Bank 7,7 % a Mobile Telecommunications 6,9 %. Za správu zaplatíte 0,88 %. Od počátku roku fond připsal výnosy ve výši 20,1 %, za jeden rok 28,5 %.

Market Vectors Gulf States Index ETF (MES)

Burzovně obchodovaný fond s tržní kapitalizací 13,5 milionů dolarů byl založen v červenci 2007. Fond kopíruje index Market Vectors GDP GCC index. Dle regionálního rozdělení je na čele zemí SAE s účastí v portfoliu 32,2 %, Katar má 25,6 % a Kuvajt 24,4 %. I v MES převládá finanční sektor 59,6 %, následován telekomunikacemi 13,3 % a industriálním sektorem 12,5 %. Největší tři tituly jsou National Bank of Kuwait 6,4 %, Emaar Properties 6,3 % a Mobile Telecommunications 5,1 %. Fond si účtuje správní poplatek ve výši 0,98 %. V letošním roce fond zatím dosáhl výnosů ve výši 19,8 %, v horizontu jednoho roku jsou výnosy 31,9 %.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.