Biotechnologické ETF potvrzují býčí trend z roku 2012

Biotechnologické etf

Biotechnologické společnosti zažívají boom. Za poslední rok vykazují ETF zaměřená na tento sektor růst okolo 50 %. Velmi dobré výsledky přinášejí především farmaceutické společnosti. Co stojí za růstem společností, které podnikají v oblasti biotechnologií? Která ETF investují v rámci tohoto sektoru?

Biotechnologie jsou technologie založené na využívání poznatků z biologie. Nachází uplatnění v zemědělství, potravinářství i medicíně. Z pohledu investorů je nejzajímavější především poslední zmíněná oblast.

Proč tento sektor vykazuje výrazný růst?

Dříve než se dostane nový lék do prodeje, musí projít náročných schvalovacím procesem. Food and Drug Administration (FDA) přišel se změnou zákona v roce 2007, který měl zpřísnit a zvýšit standardy pro schvalování nových léčiv a zavedení povinného hodnocení rizik a jejich následné snižování.

Podle farmaceutického a biotechnologického reportu od IMAP se několik farmaceutických společností vymezilo a změnilo svá portfolia nabízených léků. Firmy se přeorientovaly z léčiv pro masové využití na léčiva používaná ve specifických sektorech.

Sektory, na které se zaměřily, jsou například onkologie, imunologie či zánětová onemocnění. Zaměřily se na ně z důvodu, že potřeba léků je v těchto sektorech akutní, jejich ceny jsou vysoké a regulátory jsou snadněji přijímané. Těmto společnostem se daří maximalizovat příjmy a snižovat náklady, jelikož se specializují na menší segment trhu a nemusí vkládat obrovské prostředky do výzkumu.

Jeden příklad za všechny

Keryx Biopharmaceuticals (KERX) je biofarmaceutická společnost, založená roku 1998, která se zabývá vývojem a komercializací léčiv na ledvinová onemocnění. Kapitalizace společnosti dosahuje 920 milionů dolarů a její zadlužení je nulové. Aktuálně vyvíjí nový produkt Zerenex na bázi oxidu železitého a sloučeniny podléhající patentům, která má schopnost vázat fosfáty. Zerenex ukončil třetí fázi klinického testování pro léčbu hyperfosfatemie a produkt bude určen pro pacienty v konečném stadiu onemocnění ledvin na dialýze. Společností jako je Keryx Biopharmaceuticals bychom mohli jmenovat více.

Tyto společnosti tvoří například index US Listed Biotech 25 Index, do kterého můžete investovat prostřednictvím ETF Market Vectors Biotech ETF (BBH). Do společností z indexu Nasdaq Biotechnology můžete investovat pomocí ETF iShares Nasdaq Biotechnology ETF (IBB).

Co se dá dále očekávat od farmaceutických společností?

Díky „Affordable Care Act“, okamžitě překřtěný na Obamacare, který má vstoupit v platnost 1. ledna 2014 se dá očekávat nárůst investic v USA do výzkumu nových a levnějších léků pro masové užití. Podle soudního nálezu se zákon, který pod hrozbou pokuty nařizuje Američanům sjednat si zdravotní pojištění, rovná dani – a ty jsou v kompetenci Kongresu.

Dále by se jednotlivé státy USA měly podílet na péči o staré a nemocné, jinak by se jim krátily příspěvky posílané na zdravotnictví z Washingtonu. Tady je jasně patrné, že při zdravotní reformě budou vznikat nové společnosti a zdravotnická střediska pečující o staré lidi, to bude vytvářet nová pracovní místa.

Zdravotní sektor může přilákat i nové investory, kteří s vidinou rychlých zisků při spekulaci na tento sektor opustí třeba dividendové sektory, jako jsou služby nebo dluhopisové trhy.

Miroslav VybíralKdo je Miroslav Vybíral: Investování na kapitálových trzích se věnuji bezmála osm let. Přes různé investiční produkty jsem se dostal až k burzovně obchodovaným fondům. Své zkušenosti s obchodováním chci předat i dalším českým investorům, pro které přednáším v projektu Investiční akademie ETF. Více zde.

 

 

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.