Dopřejte si dividendové výnosy od nejziskovějších firem

peníze

Dividendové cenné papíry mají nižší volatilitu, chrání proti inflaci a zajišťují stabilní příjem. Z historického pohledu se dividendy podílejí ze 40 % na všech výnosech dosahovaných na finančních trzích. V současné nejisté době jsou vnímány jako další bezpečný přístav. Všechny výhody dividendových akcií poskytují i burzovně obchodované fondy.

Strategie dividendových burzovně obchodovaných fondů jsou různorodé. Některá ETFka se soustředí spíše na globální pokrytí trhu, jiná jsou segmentována podle tržní kapitalizace, odvětví nebo země. Rozdílný přístup se projevuje také v přístupu k výnosu a tím i riziku. Některá ETFka se zaměřují na co nejvyšší výnos v daném časovém období, jiná na stabilní výplatu dividend v delším časovém horizontu. Druhá varianta je méně riziková a z toho důvodu přirozeně vhodná pro konzervativnější investory. Dalším rozdílem mezi dividendovými ETFky je způsob vyplácení dividend. Obvykle jsou dividendy vypláceny přímo na investiční účet klienta, u některých ETFek jsou ovšem dividendy vždy reinvestovány.

Co zajímavého nabízí trh konkrétně?

Na trhu se nabízí mnoho zajímavých dividendově orientovaných burzovně obchodovaných fondů. V letošním roce vykazují zajímavé výnosy tři největší americká dividendová ETFka. Strategie těchto fondů zaměřující se na společnosti s dlouhodobě rostoucími výnosy z dividend je charakteristická nízkou rizikovostí a dlouhodobě stabilními výnosy. I když jsou současné výnosy mimořádné a nedá se předpokládat, že budou pokračovat, jsou pro investora určitě zajímavým tipem.

Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG)

VIG byl uveden na trh v roce 2006 a dnes je největším dividendovým burzovně obchodovaným fondem s celkovým objemem aktiv ve výši 16 miliard dolarů. Fond se zaměřuje na firmy, jejichž dividendy vykazují kontinuální růst po dobu nejméně deseti let. S ohledem na tuto strategii lze považovat fond za méně rizikový. Firmy, které dosahují rostoucí dividendový výnos po dobu deseti let, jsou stabilní společnosti s funkčním obchodním modelem a kvalitním řízením. Přes konzervativní profil fond dosáhl zhodnocení od začátku roku 17,1 %. Mezi pět největších účastí fondu patří společnosti Pepsi Cola, Procter & Gamble, Coca Cola, Abbott Laboratories a Wal-Mart Stores.

SPDR S&P Dividend ETF (SDY)

SDY spravuje aktiva ve výši 12,4 miliard dolarů. Fond je postaven na indexu S&P High Yield Dividend Aristocrats Index (SPHYDATR), který zahrnuje společnosti, jejichž dividendy rostou nejméně 25 let. Fond připsal od začátku roku 21,4 %. Mezi pět největších účastí fondu patří společnosti Pitney Bowes, AT&T, HCP Inc, AbbVie Inc a Consolidated Edison Inc.

iShares Dow Jones Select Dividend ETF (DVY)

Aktiva DVY dosahují 12,8 miliard dolarů. Fond sleduje Dow Jones Select Dividend Index, ale vybírá si z něj pouze nejvýnosnější akcie, které přinášejí větší dividendy, než je pětiletý průměr. Fond si od začátku roku připsal výnosy ve výši 18,1 %. Mezi pět největších pozic v portfoliu patří společnosti Lorillard Inc, Lockheed Martin Corp, Chevron Corp, Entergy Corp a Kimberly-Clark Corp.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …