ETF investující do českých akcií

etf investující do českých akcií

České akcie najdete v portfoliích několika desítek burzovně obchodovaných fondů (ETFs). Nejvyšší zastoupení mají pražské akcie ve fondech, které kopírují některý na Evropu zaměřený index. Ve kterých ETFkách naleznete české akcie? Které společnosti zařazují správci ETFek do svých produktů nejčastěji?

Čeští investoři rádi zařazují do svých portfolií akcie společností z pražské burzy. Z hlediska tržní kapitalizace patří mezi nejvýznamnější společnosti ČEZ, Komerční banka, Erste Group Bank a VIG. S těmito akciemi se nejčastěji setkáte i v portfoliích burzovně obchodovaných fondů.

Evropa versus USA

Akcie firem z pražské burzy najdete v ETFkách obchodovaných na trhu Xetra i NYSE Arca Euronext. V nabídce německé burzy naleznete pět fondů se zaměřením na tituly z východní Evropy, konkrétně Polska, České republiky a Maďarska.

V USA je podle statistiky serveru ETFdb.com zalistováno 33 ETFek, které obsahují české akcie. Váhové zastoupení pražských akcií je však v portfoliích těchto fondů velmi nízké. Důvodem je orientace na širší region (Emerging Markets).

Vybrané ETF z trhu Xetra

Pokud usilujete o co nejvyšší váhové zastoupení českých akcií v jednom produktu, nabízí se ETFka Amundi ETF MSCI Eastern Europe ex. Russia UCITS ETF a Lyxor ETF Eastern Europe (CECE EUR). První zmíněný fond kopíruje výkonnost indexu MSCI Eastern Europe ex Russia. V portfoliu tohoto ETF jsou zařazeny kromě českých (11,7 %) i polské (78,4 %) a maďarské (9,9 %) akcie. K dosažení výkonnosti indexu využívá správce ETF syntetikovu replikaci, tedy konstrukci s náhradním košem akcií.

Lyxor ETF Eastern Europe (CECE EUR) poskytuje ještě vyšší zastoupení českých titulů, a to více než 16%. Z hlediska regionální alokace portfolia opět dominuje Polsko, které si drží přibližně 77 %. Portfolio doplňují maďarské akcie (6,7 %). Z jednotlivých českých akcií najdete ve fondu následující tituly: Komerční banka 4,7 %, Erste Group Bank 4,4 %, ČEZ 3,2 % a Telofónica ČR 2,2 %. Celkem investuje fond do akcií 25 východoevropských společností.

ETF obchodované v USA

Přístup k českým akciím poskytují také burzovně obchodované fondy evidované na NYSE Arca Exchange. Nabízená ETFka se však orientují na širší region – rozvíjející se země. Váhové zastoupení českých akcií jde maximálně do několika procent. Například pod tickerem EMHD najdete ETF EM Dividend High Income od společnosti Emerging Global Advisors. Do portfolia tohoto fondu je zařazeno padesát společností z rozvíjejících se zemí s nejvyšším dividendovým výnosem. Váha jediné české akcie v portfoliu ETF je 2,04 %.

Z dílny stejné společnosti je fond EGShares Emerging Markets Core ETF (EMCR). ETFko kopíruje výkonnost indexu Dow Jones Emerging Markets Core a drží v portfoliu akcie 113 společností. Jednou z nich je ČEZ s celkovou vahou 1,15 %.

Na dividendové tituly z rozvíjejících se zemí se zaměřuje také fond SPDR S&P International Dividend ETF, který sleduje výkonnost indexu S&P International Dividend Opportunities. V portfoliu naleznete dva české tituly – ČEZ s vahou 0,69 % a Komerční banku (0,64 %). Celkem ETF drží akcie 122 dividendových společností.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.