Omezení QE v nedohlednu. Která ETFka na tom vydělají?

dolary

Burzovně obchodované fondy investující do dividendových akcií stále přitahují řadu investorů. Zájmu o tyto produkty nahrává i skutečnost, že FED prozatím odložil myšlenku kvantitativního uvolňování.

Mezi investory se začíná objevovat názor, že s nominováním nové šéfky FEDu Janet Yellenové zůstane uvolněná měnová politika nedotknutelná. Řada spekulantů proto začíná věřit, že nízké úrokové sazby by mohly vydržet delší dobu, než se očekávalo, což vede k návratu do „dividendového prostředí“.

Rychlejší dividendový růst

Na velmi dlouhém časovém horizontu (řekněme 80 let) tvořily dividendy více než 40 procent celkových výnosů. Počet společností, které v indexu S&P 500 vyplácejí dividendy, vzrostl na 83 procent, což je nejvyšší úroveň za posledních 15 let. Kromě toho dividendový výplatní poměr činí 31,8 %, což je nejvyšší hodnota od poloviny roku 2010.

Čistý nárůst dividend v indexu S&P byl ve třetím čtvrtletí 8,2 %, kdy 475 společností oznámilo růst vyplácených dividend. Očekává se, že tento trend bude v nejbližších měsících pokračovat, protože většina velkých společností má obrovské finanční rezervy, což umožňuje zvyšovat výplaty akcionářům.

V současné době převládá u investorů optimismus u rychle rostoucích sektorů, kterými jsou technologie a finance. Lepší se i globální podmínky. Technologický sektor vyplácel nejvyšší dividendy v indexu S&P 500 za poslední rok. I nadále se očekává, že firmy zaměřené na technologie zůstanou lídry mezi dividendovými tituly.

V této souvislosti se investoři opět zaměřují na prostředí dividend s cílem dosáhnou kapitálové zhodnocení s nižším rizikem. Očekává se, že burzovně obchodované fondy (ETF) zaměřené na společnosti s rychlým tempem růstu dividend budou v dlouhodobém horizontu výkonnější než fondy, které se zaměřují pouze na vysoké dividendové výnosy.

Vybíráme čtyři dividendové ETF, které mohou nabídnout vynikající růstový potenciál.

SPDR S&P Dividend ETF (ticker SDY)

ETF od společnosti State Street Global Advisors investuje do akcií 85 amerických společností, které pravidelně navyšují vyplácené dividendy. Sledováno je období 25 let. Fond se snaží dosáhnout výkonnosti indexu S&P High Yield Dividend Aristocrats.

Uvedené ETF je jedno z nejpopulárnějších a nejlikvidnějších. Aktuálně fond obhospodařuje více než 12,4 miliardy dolarů s průměrným denním objemem obchodů 150 000 kusů. Za správu portfolia je účtován roční poplatek ve výši 0,35 %. Od začátku roku si SPDR S&P Dividend ETF připsal necelých 23 %.

Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG)

S objemem spravovaných aktiv ve výši 18,9 miliardy dolarů je největším dividendovým burzovně obchodovaným fondem. Průměrný denní objem obchodů dosahuje hodnoty 1,1 milionu akcií. ETF sleduje index Dividend Achievers Select, který vypovídá o vývoji kvalitních společností s pravidelně rostoucí dividendou (pozn. nejméně po dobu deseti let).

Fond drží v portfoliu 146 titulů. U žádného z nich nepřekračuje váhové zastoupení 4 procenta. Správa ETF je velmi levná, vychází na pouhých 0,1 % ročně. Za poslední rok vydělalo toto ETFko téměř 21,2 %.

WisdomTree U.S. Dividend Growth ETF (DGRW)

Tento fond sleduje výkonnost indexu WisdomTree U.S. Dividend Growth, který zahrnuje 294 akcií společností z různých sektorů. Jedná se o velmi mladý fond, byl založen teprve v druhé polovině května letošního roku a do dnešního dne získal od investorů mírně přes 56 milionů dolarů. Průměrný denní objem obchodů je 43 tisíc akcií. Roční správa ETF vychází na velmi přijatelných 0,28 %. Od založení již vydělal tento fond téměř 8,5 %.

First Trust NASDAQ Technology Dividend Index (TDIV)

Poslední z vybraných burzovně obchodovaných fondů se zaměřuje na společnosti ze sektoru technologií. Tento sektor je považován za hlavního tahouna celkového růstu dividend. Indexem fondu je Nasdaq Technology Dividend Index. Portfolio fondu je poskládáno z akcií 87 společností.

V současné době obhospodařuje ETF aktiva ve výši 215 milionů dolarů a průměrný denní objem obchodů je na úrovni 92 tisíc akcií. Za správu fondu si účtuje investiční společnost 0,5 % ročně. Od začátku letošního roku si ETF připsalo slušných 20 %.

Autor článku: Jakub Mano je spolupracovníkem portálu STOX.cz

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.