ETFka letos získala dalších 93 miliard dolarů

grafy

Příliv téměř 84 miliard dolarů do akciových ETF během roku 2013 je jasným důkazem, že zájem investorů o burzovně obchodované fondy neutuchá. Je na místě poznamenat, že příliv do akciových ETF nebyl jen „přelitím“ peněz z jiných typů ETF. Jak se dařilo burzovně obchodovaným fondům v uplynulých měsících?

Za prvních pět měsíců letošního roku zaznamenal sektor burzovně obchodovaných fondů příliv čistého kapitálu ve výši více než 93 miliard dolarů. Podle dostupných statistik (viz tabulka níže) se na tomto růstu nejvíce podíle akciové fondy, které přilákaly investice ve výši necelých 84 miliard dolarů. Velmi dobře si vedly i ETFka s pevným výnosem, ty získaly dalších 30 miliard. S odlivem kapitálu bojovaly především komoditní fondy.

Náhled není k dispozici

Populární jsou ETFka s nízkou volatilitou

Pokud se do čísel ponoříte hlouběji, jistě vám neunikne, že Broad Market Equity Funds (pozn. ETF investující do širokých akciových indexů) dokázaly investory oslovit a přivedly kapitál v absolutní hodnotě přesahující 25 miliard dolarů.

V akciových ETF, které vyhledávají dividendové tituly, se nashromáždil kapitál ve výši 12,6 miliard dolarů, a to zejména díky zájmu investorů hledající příležitost diverzifikace výnosu v dnešním prostředí.

Ještě působivější je růst v kategorii Beta, která obsahuje populární ETF s nízkou volatilitou. Tato skupina dokázala v meziročním srovnání navýšit objem kapitálu o 47 % (o 6,8 miliard dolarů).

Náhled není k dispozici

Komoditní ETFs ztrácely

Segment drahých kovů hrál klíčovou roli při odlivu kapitálu z komoditních ETF. Drahé kovy zasáhl odliv ve výši 21,5 %. Odliv z ostatních komodit byl zapříčiněn spíše nervozitou investorů v sektoru komodit jako celku. Druhý nejvyšší odliv zaznamenal energetický sektor (-21 %). Další kategorie jsou uvedeny v následující tabulce.

Náhled není k dispozici

Celkově je v ETF sektoru zainvestováno více než 2,1 bilionu dolarů (AUM). Na konci května letošního roku bylo evidováno celkem 5 108 produktů. Pokud porovnáme hodnoty z předchozích let, tak ke konci roku 2012 se uvádělo 1,9 bilionu dolarů a 5 023 produktů, ke konci roku 2011 to bylo okolo 1,5 bilionu dolarů uložených ve 4 648 produktech.

Desítka největších emitentů ETF pokrývala téměř 85 % trhu. Mezi největší emitenty patří iShares (BlackRock) a State Street (více v následující tabulce).

Náhled není k dispozici

Z geografického hlediska si drží prvenství Amerika, a to zejména díky dlouhé a poměrně rozšířené tradici investování. V počtu produktů však Ameriku předstihl region EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) s počtem 2 669 produktů. Nicméně z hlediska spravovaného kapitálu jasně vede Amerika s 1,567 biliony dolarů.

Náhled není k dispozici

ETFka mají za sebou dvě desetiletí

Letos slaví ETF odvětví 20 let od svého vzniku. V roce 1993 se stal základním kamenem burzovně obchodovaný fond pod tickerem SPY, který měl splnit cíl pasivní expozice indexu S&P 500 s nižšími náklady při zachování transparentnosti.

Od té doby se ETFka rozšířila skoro do všech segmentů – od komodit, přes akciové tituly až po měny. Vznikla v návaznosti na jedničkové fondy také dvojková a trojková ETFka, která kopírují výkonnost daného aktiva s dvojnásobným či trojnásobným výkonem. Rozvojem tohoto trhu vznikl nový segment plný možností pro individuální i institucionální investory. Co se týče výhledu do budoucna, je zřejmé, že nastolený trend není krátkodobou záležitostí.

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.