Nahlédněte do kuchyně profesionálů!

Nahlédněte do kuchyně profesionálů

Začínající investoři si velmi často nevědí rady, jak z jednotlivých burzovně obchodovaných fondů sestavit portfolio. K inspiraci můžete využít portfolia profesionálních správců. Tři společnosti poskytující fondy fondů, představily modelová portfolia složená z ETFek. Cíl je jednoduchý – maximalizovat roční výnos.

Na Deutsche Börse ETF-Fóru 2013 byl 3. září odstartován souboj společností AVANA Invest, StarCapital a Feri Trust. Tyto společnosti spravují tzv. ETF fondy (pozn.: jedná se o fondy fondů – portfolio fondu je sestaveno převážně z burzovně obchodovaných fondů).

Do září příštího roku mají profesionální správci co nejvíce zhodnotit počáteční investici 100 tisíc euro. Zvolená investiční strategie i samotná volba jednotlivých ETFek je pouze na zástupcích soutěžících společností. Jak vypadají modelová portfolia profesionálů? Kolik doposud vydělala?

AVANA Invest jde po sektorech

Portfolio navržené společností AVANA Invest obsahuje nejvíce ETFek (celkem 35). Do akciových burzovně obchodovaných fondů je aktuálně zainvestováno více než 97 % všech spravovaných peněz. Zbývající necelá tři procenta jsou držena v hotovosti.

Tvůrce portfolia se snaží dosáhnout maximální sektorové alokace. Přibližně 60 % tvoří ETFka investující do akcií světových firem v rámci jednotlivých sektorů (s výjimkou rozvíjejících se zemí), 25 % připadá na evropské firmy z jednotlivých sektorů a zbývajících 15 % na akcie firem z rozvíjejících se zemí. Nejvíce peněz drží správce portfolia v globálním akciovém fondu Lyxor ETF MSCI World (12 423 EUR). Tvůrce navrženého portfolia bude sledovat trendy v jednotlivých odvětvích a provádět úpravy dle aktuálního vývoje na trzích. Uvedené portfolio od svého založení vydělalo více než 3 800 eur (3,83 %).

Seznam všech použitých ETFek naleznete na stránkách burzy ZDE

StarCapital zařazuje i dluhopisové ETF

Oproti předchozímu řešení drží společnost StarCapital ve svém portfoliu mnohem méně ETFek (celkem 7). Kromě akciových fondů, které zaujímají tři čtvrtiny portfolia, investuje správce také do nástrojů peněžního trhu (12,5 % zaujímá Deka Deutsche Börse EUROGOV® Germany Money Market UCITS ETF). Zbývajících 12,5 % spravovaných prostředků je drženo v hotovosti.

Navržené portfolio je složeno z fondů, které se soustředí na stěžejní regiony (USA, Evropu, Japonsko a země asijsko-pacifického regionu – bez Japonska). Od založení vydělalo toto portfolio přes 3 700 eur (3,72 %).

Seznam všech použitých ETFek naleznete na stránkách burzy ZDE

I Feri Trust nabízí zajímavé řešení

Zajímavou skladbu portfolia nabízí i poslední správce – zaměřuje se především na dividendové společnosti. Nejvíce peněz je zainvestováno v akciových fondech (76,5 %), dále následují dluhopisy (17,7 %) a hotovost. Celé portfolio tvoří 16 ETFek. Nejvíce prostředků si drží globální akciový fond Lyxor ETF SG Global Quality Income NTR Share Class D-EUR, který investuje do kvalitních společností z celého světa s nadprůměrným dividendovým výnosem. Od září vydělal fond necelých 2 900 euro (2,89 %).

Seznam všech použitých ETFek naleznete na stránkách burzy ZDE

Výkonnost budeme sledovat i nadále

I když je soutěž profesionálních správců teprve na začátku, všechna tři modelová portfolia přinesla první slušné zisky. V následujících měsících budeme sledovat nejen absolutní výkonnost portfolií, ale také kroky jednotlivých správců. Trhy nikdy nespí, proto očekáváme, že šéfové fondů budou aktivně reagovat na vývoj trhů.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.