Na nemovitostech mohou vydělávat i drobní investoři

nemovitosti

Lidé nekupují nemovitosti jen z důvodu zajištění vlastního bydlení, ale i jako investici. Kromě zisku v podobě růstu tržní ceny nemovitosti mohou majitelé získat i pravidelné příjmy z pronájmu. K vytvoření optimálního portfolia nemovitostí se však neobejdete bez značného kapitálu. Alternativou k fyzickému nákupu jsou nemovitostní ETF.

Investice do nemovitostí jsou velmi zajímavé, ale po vypuknutí finanční krize dalo mnoho investorů od tohoto sektoru ruce pryč. A není se čemu divit, na nemovitostním trhu byla bublina, po jejíž splasknutí zaznamenala řada investorů značné ztráty. Kdo však investoval v době nejhlubší krize, může si dnes mnout ruce. Neztratili ani dlouhodobí investoři, kteří ustáli propad a své pozice v nemovitostech drželi.

Proč investovat do nemovitostí přes ETFka?

Výhodou investice do ETF zaměřeného na nemovitosti je několik. Mezi hlavní patří nižší objem prostředků k investici, diverzifikace, likvidita a transparentnost.

Pokud uvažujete o investici do jediné nemovitosti, budete potřebovat rozpočet v řádu milionů korun. I když se vám podaří výhodně pořídit nemovitost, může se stát, že její tržní cena bude klesat. Otazníky visí i nad příjmy z pronájmu a výší nákladů spojených se správou nemovitosti. Riziko ztráty lze snížit rozložením finančních prostředků do několika typů nemovitostí, v různých regionech či zemích, což si však vyžádá další nemalé investice. Nákupem jediného podílu v burzovně obchodovaném fondu se podílíte na celém souboru nemovitostí.

Představte si, že máte nemovitost a ETF zaměřené na nemovitostní sektor. Které aktivum snáze a rychleji prodáte? Oproti fyzickému nákupu nemovitosti lze jednotky burzovně obchodovaného fondu prodat kdykoliv v obchodních hodinách příslušné burzy.

Další výhodou je transparentnost. Přesně víte, jakou hodnotu má vaše investice, tedy jestli vyděláváte nebo proděláváte.

Nabídka ETFek je dostatečná

Nabídka burzovně obchodovaných fondů zaměřených na nemovitostní sektor se odvíjí od počtu příslušných indexů. Vybrali jsme jeden z nejvýznamnějších fondů – Vanguard REIT ETF (VNQ).

Tento fond sleduje výkonnost srovnávacího indexu, který měří výkon veřejně obchodovaných akcií REIT (Real Estate Investment Trust). Fond používá indexovaný investiční přístup, jenž má sledovat výkonnost indexu MSCI USA Index REIT. Index je složen z akcií veřejně obchodovaných akciových fondů nemovitostních investic (REIT).

ETF se snaží dosáhnout výkonnosti indexu investicemi do všech významných titulů, které jsou obsaženy v indexu. Z hlediska regionální alokace se fond zaměřuje na USA. V deseti nejvýznamnějších společnostech (z celkem 127) je aktuálně zainvestováno více než 41 % spravovaných prostředků.

Mezi top společnostmi naleznete například Simon Property Group, Public Storage, HCP, Ventas či Equity Residential. ETF dnes spravuje 35 miliard dolarů.

Za poslední tři roky si ETFko Vanguard REIT připsalo 18,22 % p.a. (pozn. data k 30. 6. 2013). Od svého založení v září roku 2004 se může pochlubit velmi slušnou výkonností 8,92 % p.a.

Všechny potřebné informace k uvedenému ETF naleznete na stránkách Vanguard ZDE

Další zajímavé ETF:

  • iShares Dow Jones US Real Estate Index Fund (IYR)
  • SPDR Dow Jones International Real Estate ETF (RWX)
  • SPDR Dow Jones Global Real Estate ETF (RWO)
  • Schwab U.S. REIT ETF (SCHH)
  • First Trust S&P REIT Index Fund (FRI)

Článek byl publikován se souhlasem partnerského portálu STOX.cz

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.