Růst investic do maloobchodních nemovitostí

vývoj trhu

Investice do maloobchodních nemovitostí v Evropě dosáhly v posledních šesti měsících objemu 16,2 miliard eur (13,53 miliard britských liber), což je o 14 % více než v předchozím roce. Velká Británie se udržela na vedoucí pozici, ve druhém a třetím čtvrtletí zde byla investována jedna třetina (33 %) celkového kapitálu, i když největší nárůst objemu investic byl zaznamenán ve střední a východní Evropě, a to o téměř 50 % v meziročním srovnání.

Podle RCA byly ve druhém a třetím čtvrtletí 2012 do maloobchodních nemovitostí v Evropě investovány 14,3 miliardy eur. V regionu střední a východní Evropy se nejvíce kapitálu investovalo v Rusku a Polsku, kdy jejich tržní podíl činil 6 %, respektive 5 %. Mezi „velkoobjemové investiční transakce“ patřila doposud největší transakce v Rusku – nákup obchodního centra Metropolis Mall v Moskvě společnostmi CalPERS a Hines (50% z podílu). Dalšími obchody, které stojí za zmínku, jsou koupě obchodního centra Aura v Novosibirsku v Rusku za 382 milionů eur společností RosEuroDevelopment, a v Polsku jsou to koupě obchodního centra Silesia City Center v  Katovicích za 412 milionů eur formou joint venture mezi Allianz, SWF a ECE, koupě obchodního centra Galeria Dominikanska ve Vratislavi za 152 milionů eur společností Atrium Real Estate a koupě portfolia Charter Hall za 173 milionů eur společností Tristan Capital Partners. Již ve 4. čtvrtletí oznámila Inter Ikea Center Group akvizici nákupního centra Wola Park ve Varšavě o velikosti 61 000 m2.

Neil Gregory-Eaves, ředitel oddělení investičních služeb ve východní Evropě Colliers International, řekl: „Globální kapitálové toky do polského maloobchodního investičního trhu v tomto roce i nadále zrychlovaly. Vzhledem k tomu, že prvotřídní projekty ve Varšavě zůstávají v dlouhodobém vlastnictví, dominují investicím v Polsku obchody v sekundárních městech a širší regiony nyní zaznamenávají zlepšenou toleranci rizika. Očekáváme, že míra výnosu investic do maloobchodních nemovitostí ve Varšavě dále poroste.“

„Polsko přitahuje mezinárodní investory, protože je to poměrně transparentní a likvidní trh s dobrým růstem díky relativně málo rozvinutým nákupním třídám ve srovnání s nákupními lokalitami v západních zemích. V menší míře je i skandinávský region díky ekonomické stabilitě a relativní izolaci od eurozóny atraktivní pro investory. Kupující z USA i nadále dominují trhu, následují investoři z Číny, Německa a Velké Británie.“

Nákupní centra byla dominantním sektorem ve 3. čtvrtletí ve všech velkých městech ve Velké Británii a rovněž v Mnichově, Oslu, Rize a Krakově, přičemž tato města zaznamenala růst míry výnosu (yield) u maloobchodních nemovitostí. Colliers předpovídá, že tento trend pravděpodobně nebude pokračovat na stejné úrovni, pokud všechna nákupní centra, která jsou v současnosti ve výstavbě, budou dokončena podle plánů v průběhu příštích šesti měsíců. To by znamenalo dodání více než čtyř milionů metrů čtverečních nových prostor na trh, zejména v Rusku, Spojených arabských emirátech, Turecku a Polsku.

Vývoj trhu nemovitostí

Zdroj: RCA

Zdroj: Colliers International