Koruna vůči euru dlouhodobě na 27 korunách

Vývoj koruny

Předminulý týden se devizové trhy připravovaly na měnové zasedání FOMC a minulý týden byl ve znamení měnových zasedání ECB a Bank of England. Během týdne rovněž proběhlo měnové zasedání australské centrální banky, která ponechala úrokové sazby na rekordním minimu 2,5%. Nejistota kolem rozhodnutí ECB trvala až do poslední chvíle.

Propad české měny

Předchozí ukazatel HICP ukázal na pokles míry inflace na 4-leté minimum, což zvýšilo šance na určité kroky ze strany centrální banky, avšak zveřejněná data v průběhu týdne pravděpodobnost takového scénáře opět potlačila a zároveň poskytla euru podporu. Kromě jiného byly zisky dolaru ve vztahu k euru limitovány holubičími komentáři představitelů FOMC. Ve Velké Británii byl obrázek zcela odlišný. Zveřejněné makroekonomické ukazatele odhalily výrazné oživení ekonomického růstu, avšak investoři byli ve svých obchodech před plánovaným zasedáním BoE velmi opatrní, což omezilo ziskový potenciál britské měny.

Česká měna se během uplynulého týdne propadla ve vztahu k euru na 4-leté minimum poté, co ČNB na devizových trzích spustila měnové intervence proti koruně ve snaze zabránit dalšímu zvyšování deflačních tlaků. Investory, obchodníky i podnikatele tento krok značně zaskočil. Představitelé centrální banky během tiskové konference uvedli, že v těchto intervencích budou pokračovat a jsou na ně připraveni vynaložit neomezené prostředky. ČNB dále uvedla, že bude cílit kurz koruny vůči euru na úroveň 27 korun. Koruna na základě intervence centrální banky oslabila i vůči ostatním měnám, k americkému dolaru dokonce za den odepsala více než 5%. Kroky proti domácí měně přišly navzdory nedávnému oslabení koruny k euru a sérii lepších ekonomických ukazatelů. Maloobchodní tržby zaznamenaly zlepšení, bilance zahraničního obchodu skončila oproti očekávání s vyšším přebytkem a průmyslová výroba vykázala další zvýšení. Růst výroby a zvýšení exportu podpořil především automobilový sektor. Nyní můžeme očekávat, že se kurz koruny vůči euru bude vzhledem k dalším možným intervencím držet ve velmi úzkém pásmu bez větších výkyvů.

Hlavní události tohoto týdne

Měnová opatření ČNB z minulého týdne budou mít dlouhodobý dopad. Nicméně investoři budou nyní možná chtít otestovat vůli ČNB bránit hranici 27 korunu a vzhledem k očekávaným ukazatelům inflace by se na trhu mohlo zvýšit momentum. Po rozhodnutí centrální banky z minulého týdne by ukazatele inflace měly být slabé, což nebude pro obchodníky překvapením a může to odůvodnit kroky ČNB.

Zdroj: David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.