Objem zlata v držení ETF opět poklesl

zlato

Již devátý týden v řadě došlo k poklesu objemu zlata v držení burzovně obchodovaných fondů (ETF). Úbytek o 9,4 tuny však byl nejnižší od týdne končícího 15. listopadem 2013.

Celkem vlastnily burzovně obchodované fondy a produkty, jejichž hodnota je podložena fyzickým zlatem, k 10. lednu letošního roku 1 746,2 tun zlata, tj. nejméně od října 2009. Před rokem touto dobou to bylo 2 620 tun.

Od začátku tohoto roku zatím zlato posílilo o 3,5 %, když páteční zavírací cena u únorového futures kontraktu na COMEXu byla 1 246,9 amerických dolarů za trojskou unci. Růstu ceny podle všeho napomohla silná fyzická poptávka původem z Číny, kde se blíží oslavy nového lunárního roku, a také uzavírání krátkých pozic na trhu s futures.

Dalšímu růstu ceny zlata by v nejbližších týdnech mohl napomoci případný obrat právě ve vývoji objemu zlata v držení ETF. I nepatrný nárůst v řádu několika tun by mohl naznačit, že se na trh vrací kupci investující do zlata prostřednictvím SPDR Gold Trust a dalších podobných burzovně obchodovaných produktů podložených zlatem.

Zdroj: FINAPRA Capital