Strach odezněl. Investoři se vracejí k rizikovějším dluhopisům

mapa svět

Krize v Evropě odeznívá, periferie se stabilizují, investoři se vracejí na místo činu. Tak by se dala číst poslední aukce španělských desetiletých dluhopisů.

Španělsko obdrželo objednávky za 40 mld. EUR, což představuje rapidní nárůst poptávky po dluhopisech této země. Byla to nejvyšší poptávka po dluhopisech některé země eurozóny v historii. O úpis nových obligací se přihlásilo přes 400 investorů a Madrid získal prodejem nové emise deset miliard eur, což byla největší španělská emise vůbec.

Vypadá to, jako by investoři nabírali nový dech a zejména banky, které se zdají po světové krizi v ještě  lepší kondici než před krizí, lační po nových ziscích. Výnos nového dluhopisu určila aukce na hodnotě 3,845 %. Na nedávný dluhopis mnohem menšího Irska podali investoři objednávky za téměř 14 miliard eur a Portugalsko pro novou obligaci shromáždilo poptávku v sumě 11 miliard eur.

Španělsko se společně s Řeckem pomalu, ale jistě dostávají z krize, kterou v těchto zemích zapříčinila nafouknutá bublina na trhu s nemovitostmi a státní byrokracie. Země musely přijít s mnoha úspornými opatřeními, které měly dopady zejména na trhy práce, škrty v sociálních oblastech a ve státní sféře.

Výnos dříve vydaného desetiletého španělského bondu na sekundárním trhu klesl až na 3,65 %, což je 1,9 procentního bodu nad výnosem klíčových německých dluhopisů. Podle některých analytiků by se tento „spread“ měl snížit pod 1,5 procentního bodu ještě během prvního čtvrtletí.

Zdroj: Miroslav Vybíral, STOX.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.