Koruna vůči euru nejníže od března 2009

koruna

Celkově slabší ekonomický kalendář byl tentokrát kompenzován výroky ze strany představitelů měnové politiky, které nejvíce ovlivnily dění na devizových trzích během uplynulého týdne. Rozdíl ve výhledu budoucího nastavení měnové politiky v eurozóně a USA se dále rozšířil a vedl k posílení dolaru.

Zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC, které znovu zvýšilo pravděpodobnost ukončení programu kvantitativního uvolňování během prosince bylo v ostrém kontrastu s komentáři ze strany ECB, která opět zmínila možnost negativních úrokových sazeb a dalšího nákupu aktiv. Naopak zápis ze zasedání Bank of England výhled budoucího nastavení úrokových sazeb nezměnil, a proto neměl větší vliv, ačkoliv nejistota kolem udržení dosavadního ekonomického oživení Velké Británie do jisté míry zabránila libře v dalším růstu. Japonská centrální banka oznámila, že ponechá aktuální nastavení měnové politiky beze změny a zároveň zastává pozitivní výhled ekonomického růstu Japonska. Předběžný index výrobní aktivity HSBC PMI z Číny ukázal na zpomalení tempa dosavadního růstu a to hlavně z důvodu slabších exportních objednávek. Tato informace zhoršila výhled globálního růstu, který byl kromě jiného negativně ovlivněn nižší revizí výhledu globální ekonomiky pro příští rok ze strany OECD. Ekonomický růst pro rok 2014 byl snížen z květnových 4% na současných 3,6%.

Koruna v průběhu týdne oslabila ve vztahu k euru na nejslabší hodnotu od března 2009 po komentáři člena měnového výboru ČNB Lízala, který uvedl, že cílový kurz na úrovni 28 korun za euro nepovažuje za nijak dramatický nebo nereálný. Tento výrok byl nejen v rozporu s předchozími informacemi centrální banky, ale v závěru týdne byl také mírněn guvernérem ČNB Singerem. Ten uvedl, že by muselo dojít k výraznému zhoršení ekonomických podmínek, aby centrální banka přistoupila ke změně svého cílového kurzu koruny vůči euru. MMF i OECD nedávné intervenční kroky ČNB shodně podpořily.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden bude opět ve znamení absence nových ekonomických ukazatelů. Obchodování s korunou tak bude značně závislé na dalších výrocích představitelů ČNB a na externích vlivech. Jedním z faktorů, který by mohl být pro investory ve středoevropském regionu důležitý, je možné omezení programu kvantitativního uvolňování v USA a dopad na rozvíjející se trhy. Pokud by na nich došlo k dalšímu výprodeji v souvislosti se spekulacemi ohledně omezení QE3, mohly by se středoevropské měny znovu ocitnout v ohrožení.

Autor příspěvku: David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.