Situace na Ukrajině ovlivňuje dění na trzích

trhy

Hlavním titulkům předních zpravodajských agentur aktuálně vládnou zprávy o problémech na Ukrajině. Současná ukrajinská krize nemá jen politický dopad, ale také ovlivňuje dění na finančních trzích.

Výnos ukrajinských šestiměsíčních pokladničních poukázek aktuálně dosahuje asi 17 %, což je daleko za hranicí udržitelnosti financování státu z těchto zdrojů. Výnos desetiletých vládních dluhopisů se pohybuje okolo 10 %. Cena zajišťovacích nástrojů CDS na 1 rok rovněž od ledna vzrostla na 17 %.

Ratingiová agentura S&P snížila Ukrajině rating hlouběji do pásma junk z CCC+ na CCC, agentura dokonce očekává, že Ukrajina do 3 měsíců zbankrotuje. O víkendu proběhne v Singapuru meeting G20. K summitu byl vydán draft k hlavním tématům jednání. Představitelé států G20 bude jednat především o stabilizaci uvolněné měnové politiky. Dílčím tématem bude turbulentní vývoj na emerging markets. Zástupci jednání chtějí přijít s návrhem opatření na podporu globálního ekonomického růstu. Dnešní obchodní seance by se měla z důvodu absence významnějších fundamentálních zpráv nést v klidnějším duchu. Možné výkyvy budou pravděpodobně jen technického charakteru. Z markodat bude v 16:00 zveřejněna statistika o prodejích existujících domů v USA.

Zdroj: Cyrrus