Biotechnologické akcie letí vzhůru, ale bublina se netvoří!

Biotechnologické etf

Nedávno jsem se začetl do článku, jehož autor upozorňoval na to, že jeden z nejvýkonnějších sektorů už se možná přehřívá a že jeho vyhlídky už nejsou růžové. Dovolím si tvrdit, že biotechnologický index burzy Nasdaq poskočil od ledna o 50 % výš oprávněně. Velké farmaceutické firmy omezují výdaje na výzkum, a proto menší „hráči“ dostávají šanci díky otevřenému trhu.

Biotechnologická firma ve výzkumu má několik zásadních úkolů. Pracovat na vývoji léku, který nabídne „všemocný“ lék od rakoviny přes obezitu až po živé buňky, které se umí regenerovat. Zjednodušeně jde o nápad, novou myšlenku, které je tento trh otevřen. Další zásadní potíž je zafinancovat si svůj výzkum, proto řada společností vstupuje na akciový trh. Důvěra akcionářů se za poslední dobu rapidně zvyšuje díky pozitivnímu přístupu FDA (americký úřad pro potraviny a léčiva) k udělování nových licencí. A přichází nejrizikovější část vývoje pro investory. Schvalovací proces léku, který prochází třemi fázemi a může nabídnout investorům až úplné vyhoření své investice, ale i zhodnocení v řádech stovek procent. Vždy záleží na správném načasování investice, dostatečném rozložení portfolia mezi biotechnologické firmy v jednotlivých fázích schvalovacího procesu a úspěch je velmi pravděpodobný.

V prostředí, kde všechny indexové tituly jsou předražené a nezáleží na tom, jestli je to díky bublině z nyní už nekonečného QE a nebo jestli jsou ceny reálné, je potřeba hledat akcie, které nabízí s trochou nadsázky jistotu několikanásobku. A proč si to myslím? Neustále si totiž kladu otázky: „ Poroste ještě nějak radikálně počet uživatelů „chytrých“ telefonů? Bude více vyčerpatelných zdrojů? Zvednou banky nějak rapidně své hospodaření? Natočí se snad nějaký světový trhák a zvýší tržby filmovým společnostem o stovky procent? Budeme jíst víc cheesburgerů a pít víc Coca-Coly nebo se snad bude prodávat více služeb? Asi se to nedá vyloučit, ale biotechnologické firmy a ne jedna nebo dvě, ale desítky těchto firem za loňský rok připsaly stovky procent a pořád jich další stovky zůstávají ve schvalovacích procesech a může se svým investorům štědře odvděčit. Jen je potřeba mít buď šťastnou, nebo správnou ruku při výběru firem do svého portfolia.

Zdroj: Jan Formánek, Grant Capital

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.