Klíčové jednání FEDu

peníze

Dnes dojde k tomu, na co finanční trhy s napětím čekají již několik dlouhých týdnů. Jde o rozhodnutí měnového výboru americké centrální banky, které udá směr měnové politice v USA.

Ve 20:00 SEČ budou zveřejněna data týkající se úrokových sazeb, objemu kvantitativního uvolňování a bude představena nová makroekonomická prognóza Fedu. O půlhodiny později proběhne tisková konference, na které bude Ben Bernanke vysvětlovat přijatá rozhodnutí. Tato tisková konference bude pro něj poslední ve funkci guvernéra Fed, protože po lednovém zasedání centrální banky není naplánovaná žádná konference a v březnu by již v křesle guvernéra Fedu měla sedět Bernankeho nástupkyně Janet Yellenová.

Mezi ekonomy není jasný konsenzus ohledně odhadu budoucího vývoje QE. Proti snížení QE hovoří obavy o udržitelnost pozitivního vývoje trhu práce, nízká inflace, probíhající sváteční nákupní sezóna a nižší likvidita konce roku, která může způsobit vyšší volatilitu než za normálních okolností. Naopak mezi argumenty pro snížení tempa QE patří zlepšení trhu práce (silná tvorba pracovních míst a klesající nezaměstnanost) a shoda politiků nad rozpočtem, která odstranila hrozbu omezení některých vládních činností, která proběhla v říjnu. Podle analytiků Goldman Sachs by v případě snížení kvantitativního uvolňování měli centrální bankéři přijít s jinou formou podpůrných opatření. K tomu ale zatím není mezi bankéři potřebná shoda. Během včerejší obchodní seance index S&P 500 kleslo o 0,3 %, což odráží mírnou nervozitu na trhu před dnešním zveřejněním výsledku zasedání Fedu.

Zdroj: Cyrrus