Cena kávy Arabica za pět dní vzrostla o 21 procent

káva

Futures kontrakty na kávu typu Arabika posílily během pěti obchodních seancí na přelomu ledna a února o mimořádných 21 procent. Trh se tak dostal na úrovně z loňského dubna.

Důvodem jsou vysoké teploty v Brazílii, která je nejdůležitějším pěstitelem Arabiky na světě. Brazílie zažila nejteplejší leden v historii zároveň v kombinaci s nejmenším množstvím dešťových srážek za posledních 20 let. Předpokládá se kvůli tomu horší úroda nejen Arabiky, ale i cukrové třtiny, takže i cukr na burze také silně zdražil. Březnová Arabika uzavřela leden na ICE Futures U.S. na ceně 125,20 centů za váhovou libru. To je ale stále o 60 procentní níže oproti historickým maximům komodity. Ty trh vytvořil na úrovni okolo 310 centů za libru a přiblížil se k nim v květnu roku 1997 a 2011. V roce 1997 začal trh vzestupný trend v lednu ze stejných úrovní, na kterých se nachází v současné době a za pět měsíců byl schopen realizovat růst o 281 procent. Velikost jednoho kontraktu je 37 500 liber. Investoři, kteří v lednu 1997 koupili jeden futures kontrakt, tak v květnu mohli realizovat pěkný zisk 77 000 dolarů.

Letos trh ukázal svojí růstovou sílu již 6. ledna, kdy Arabika zakončila nejrychlejší třídenní růst za posledních 15 měsíců. Za růstem stojí nižší než očekávaná produkce v Brazílii. Dle odhadů by mohla v sezóně začínající 1. říjnem poptávka po kávě i v případě dobrého počasí převýšit její nabídku poprvé za poslední 3 roky. Podle společnosti Volcafe by v roce 2014 mohli brazilští farmáři vyprodukovat 51 milionů pytlů, přičemž v roce 2013 to bylo 57,2 milionů pytlů. Společnost Conab odhaduje produkci ještě níže a to mezi 46,5 a 50,2 milióny pytlů. Ještě v listopadu počítaly odhady s letošní sklizní, která začíná v dubnu, ve výši 60 milionů pytlů.

V současné době býci a medvědi bojují o rezistenci na úrovni 135 centů za libru. Pokud se trhu podaří tuto rezistenci přesvědčivě prorazit, tak by se díky extremně teplému a suchému počasí v Brazílii mohl zopakovat růst, který jsme mohli pozorovat v roce 1997.

Spotřebitelé nejspíš nárůst cen na burze příliš nepocítí. Obchodníci si ponechali marže z roku 2011 a od té doby nejenže nezlevňovali, ale dokonce mírně zdražili. Mají proto poměrně velký „ziskový polštář“. Za deset deka instantní kávy dal vloni český spotřebitel podle Českého statistického úřadu v průměru 92 korun, tedy o deset procent více, než v okamžiku, kdy ceny kávového zrna na burzách dosáhly historických maxim v roce 2011.

Zdroj: Colosseum