Deset šokujících předpovědí pro rok 2014

vývoj trhu

Saxo Bank, specialista na online investování a obchodování s cenným papíry, deriváty a dalšími investičními nástroji, dnes vydává svoji každoroční sbírku Šokujících předpovědí na příští rok. I když je pravděpodobnost každé z předpovědí nízká, nejsou zcela mimo mísu. Vypracoval je strategický tým analytiků Saxo Bank na základě událostí, které se mohou udát na poli politickém i burzovním.

Letošní předpovědi sahají od evropské daně z bohatství a zrušení všech státních dluhů ze strany japonské centrální banky po ošklivou kocovinu technologické „Velké pětky“ a pokles cen ropy typu Brent kvůli zaplavení trhu ropou.  Další pobouření mohou přinést tvrzení, že poté, co Kongres v lednu opět upadne do politické marastu, začne v USA řádit deflace, a že Německo možná bude svrženo z trůnu tahouna eurozóny a znovu upadne do recese.

Vyhlídky Brazílie, Indie, Jižní Afriky, Indonésie a Turecka se zhorší, pokud omezování amerického kvantitativního uvolňování povede k vyšším mezním nákladům na kapitál kvůli stoupajícím úrokovým sazbám, čímž budou země s deficitem běžného účtu poslány na trestnou lavici a jejich měny budou oslabovat.  Mezitím může být Evropa znovu vystavena ekonomickému a politickému neklidu a euroskeptická aliance se může stát největším poslaneckým klubem v Evropském parlamentu.

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank říká:

“Toto nemá být pesimistická prognóza. Jde o kritické události, které mohou vést ke změně, která bude snad pozitivní. Konec konců, když se podíváme do historie, všechny změny, ať už dobré nebo špatné, přišly po krizových chvílích jako důsledek všeobecného selhání starých metod. V současné době zůstává rozdělení světového bohatství a příjmů obrovsky nevyvážené, což znamená, že pravděpodobnost velké změny je kvůli neudržitelné nerovnováze vyšší než kdy jindy. Rok 2014 by mohl a měl být rokem, ve kterém se mandát ke změně stane nejen nezbytným, ale také realizovaným.

Rádi bychom zdůraznili, že Šokující předpovědi nepředstavují oficiální stanoviska Saxo Bank pro rok 2014, ale jsou spíše snahou naznačit, v čem mohou tkvět hlavní rizika při ochraně kapitálu, a tak připravit investory na nejhorší možný scénář předtím, než se učiní obchodní či investiční rozhodnutí.“

Šokující předpovědi Saxo Bank:

1.      Evropská daň z bohatství zvěstuje návrat ekonomiky sovětského střihu

Deflace a stagnace přivede Evropskou komisi k zoufalství a ta zavede daň z bohatství, jejímž poplatníkem bude každý, jehož úspory budou přesahovat sto tisíc dolarů či eur. To se odehraje pod praporem odstraňování nerovnosti a zajištění dostatečných prostředků k vytvoření „krizové rezervy“. Půjde o závěrečný krok k totalitnímu evropskému státu a bude to znamenat gigantické porušení vlastnických a občanských práv. Účinnou obranou je koupě hmatatelných aktiv a nehmotného majetku, jehož hodnota poroste s inflací.

2.      Euroskeptická aliance se stane největším klubem Evropského parlamentu

Po květnových volbách do Evropského parlamentu se největším poslaneckým klubem stane panevropské spojenectví euroskeptiků. Nový parlament si do čela zvolí euroskeptika a evropští lídři se nedokážou dohodnout na prezidentovi Evropské komise, čímž znovu uvrhnou Evropu do politického a ekonomického chaosu.

3.      Technologická „Velká pětka“ se v roce 2014 probudí s ošklivou kocovinou

Zatímco se americký technologický sektor obchoduje asi 15 procent pod aktuálním ohodnocením  S&P 500, malá skupina technologických akcií je obrovsky nadhodnocená: obchoduje se na úrovni zhruba 700 procent nad tržní valuací. Tato „Velká pětka“ – Amazon, Netflix, Twitter, Pandora Media a Yelp – představuje novou bublinu uvnitř staré bubliny díky investorům, kteří si v pokrizové době vytvářejí extrémně optimistické růstové scénáře.

4.      Zoufalá japonská centrální banka zruší státní dluhy poté, co se kurz vůči dolaru propadne pod 80 jenů

Globálnímu zotavování dojde v roce 2014 dech, a tak dojde k pádu rizikových aktiv a návratu investorů k jenu. Kurz jenu se vůči dolaru propadne pod 80. Zoufalá japonská centrální banka zruší všechny státní dluhové papíry, což je prostý, ale neotestovaný účetní trik, a výsledkem bude nervy drásající sešup do naprosté nejistoty a možná i katastrofy s nepředvídatelnými vedlejšími účinky.

5.      Americká deflace: blíž než si myslíte

I když indikátory možná naznačují, že americká ekonomika posiluje, trh bydlení je i nadále křehký a platy stagnují. Kongres předvede v lednu druhé jednání oblíbené hry „Jak zlikvidovat americké hospodářství“ a investice, spotřebitelská důvěra i trh práce budou znovu trpět jako zvíře. Inflace se příští rok sníží a deflace opět přijde na pořad jednání FEDu.

6.      Kvantitativní uvolňování se totálně přesměruje na hypotéky

Kvantitativní uvolňování stlačilo v USA úrokové náklady a vyhnalo ceny rizikových aktiv do nebes. Vytvořil se falešný pocit ekonomického růstu. Vážné potíže ale nezmizely, zejména trh bydlení de facto leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení s umělou výživou. FED se proto v roce 2014 zcela zaměří na hypotéky a stoprocentně přetransformuje QE3 na akviziční program hypotečních dluhopisů. Namísto omezování pak dojde k rozšíření rozpočtu programu na 100 miliard dolarů měsíčně.

7.      Ropa typu Brent spadne na 80 dolarů za barel kvůli nevšímavosti těžařů

Světový trh bude zaplaven ropou díky rostoucí těžbě nekonvenčními metodami a vyšší produkcí Saudské Arábie. Poprvé za dlouhou dobu si hedgeové fondy vybudují velkou krátkou pozici, čímž sestřelí ropu k 80 dolarům za barel. Jakmile se těžaři konečně odhodlají omezit těžbu, ropa zareaguje velkým skokem. Těžařům dojde, že vysoké ceny nejsou samozřejmostí.

8.      Německo v recesi

Navzdory konsenzu skončí neustálé nadprůměrné výkony Německa. Léta nadměrného šetření Německa způsobila, že i USA si na největší ekonomiku eurozóny posvítila a nelze vyloučit, že klíčové země vytvoří koordinovaný plán k redukci nadměrně pozitivní obchodní bilance Německa. Přidejte k tomu padající ceny energií v USA, které podněcují německé firmy k přesunu výroby na západ, nižší konkurenceschopnost díky stoupajícím reálným mzdám, možné požadavky nového koaličního partnera, SPD, na povznesení životní úrovně nižší a střední třídy v Německu a rozvíjející se Čínu, která se bude po nedávném Třetím plenárním zasedání více zaměřovat na domácí spotřebu.

9.      CAC 40 padá o 40% díky francouzské malátnosti

Ve chvíli, kdy si burza uvědomí, že jediným hnacím motorem je teorie většího blázna, narazí akcie do zdi a skutálí se dolů. Mezitím se prohloubí francouzská malátnost neschopné vlády Francoise Hollanda. Ceny nemovitostí, které vlastně po krizi ani nezažily skutečnou korekci, propadnou a zle poškodí spotřebitelskou důvěru. Investoři se dají na úprk a CAC 40 spadne ze svých letošních maxim o více než 40 procent.

10.  „Křehká pětka“ spadne oproti dolaru o 25%

Očekávané omezování amerického kvantitativního uvolňování povede k vyšším mezním nákladům na kapitál díky rostoucím úrokovým sazbám. To způsobí, že země s expanzivním deficitem běžného účtu budou vystaveny snižování rizikového apetitu ze strany zahraničních investorů, což by v konečném důsledku mohlo způsobit oslabení jejich měn, zejména vůči americkému dolaru. Do této kategorie jsme zařadili pět zemí – Brazílii, Indii, Jižní Afriku, Indonésii a Turecko.

Zdroj: Saxo Bank