Vývoj nájemného na top nákupních třídách

nemovitosti

Poptávka po prostorách na nejatraktivnějších nákupních třídách v Evropě vedla v tomto roce ke konci září k růstu nájemného až o 20 %. Ze zprávy Colliers International o nejžádanějších maloobchodních lokalitách ve 3. čtvrtletí vyplývá, že nájemné prvotřídních prostor na Old Bond Street nyní dosahuje 804 britských liber za čtvereční stopu za rok (863 eur za metr čtvereční za měsíc), což znamená, že Londýn si udržel pozici nejdražší nákupní třídy v Evropě, kde poptávka po prostorách na stěžejních ulicích i nadále převyšuje nabídku.

Zatímco většina nákupních tříd v první desítce zaznamenala meziroční růst, nadhodnocené nájemné prostor nejvyšší kategorie na ženevské Rue du Rhône ve Švýcarsku bylo kvůli obtížným podmínkám na trhu sníženo o 14 % oproti stejnému období vloni, což byl největší pokles v první desítce.

Žebříček 10 nejdražších nákupních tříd v Evropě (nájemné v eurech za m2/měsíc)

Q3 2013Q3 2012Meziroční změna
Londýn863756↑        20 %
Curych648653↓→     0 %
Milano575580↑          1 %
Paříž567542↑          5 %
Moskva506497↑          7 %
Řím444430↑          3 %
Ženeva409483↓       -14 %
Vídeň400400→         0 %
Mnichov340330↑          3 %
Berlín330310↑          7 %

Pokud jde o nejvyšší růst, Oslo v Norsku zaznamenalo nárůst nájemného o 33 % v posledních dvanácti měsících a 11% růst v posledních šesti měsících (v současné době je zde nájemné na úrovni 205 eur/m2/měsíc). Další prestižní třídy, které zaznamenaly růst nájemného, se nachází v Manchesteru (růst o 9,5 %) a v Bělehradu (růst o 9,1 %).

Sean Briggs, ředitel maloobchodního oddělení pro východní Evropu Colliers International řekl: „Další růst nájemného prostor nejvyšší kategorie se očekává v Londýně, kde poptávka po prostorách na stěžejních třídách i nadále převyšuje nabídku. Růst nájemného se očekává také v  hlavních městech v Pobaltí v  důsledku omezeného počtu projektů ve výstavbě a stabilní poptávce po maloobchodních prostorách.“

„Vzhledem k tomu, že se očekává, že se maloobchodní tržby v příštích měsících budou pohybovat kolem současných úrovní, budou maloobchodníci všech cenových kategorií optimalizovat své podnikání jak mezinárodními expanzemi, tak zmenšováním na neziskových trzích. Dokonce i silní hráči na trhu zavírají nevýdělečné obchody a stahují se z trhů, kde není šance na rychlé zlepšení, a naopak expandují na nové výdělečné trhy. Například Mango se stáhlo z Bulharska, protože zbankrotoval jeho tamní partner, ale expandovalo v Polsku a Německu.“

Mezinárodní expanze se netýká jen dobře známých světových prodejců, jako je Inditex, H&M a GAP. Východoevropské značky expandují mimo domácí území a na nové mezinárodní trhy. Polský maloobchodník LPP vstupuje na nové trhy ve východní Evropě a Středním východě, stejně jako zvažuje více zavedené trhy západní Evropy. Polský prodejce obuvi CCC vstupuje do Slovinska, Rakouska a Turecka a další obchody otevírá v Chorvatsku a Německu.

Město, kde došlo k nejvyššímu nárůstu nájemného prostor v prvotřídních obchodních centrech, bylo srbské hlavní město Bělehrad, které vykázalo 30% meziroční růst v důsledku nerovnováhy poptávky nad nabídkou. Pobaltí také zaznamenalo tlak na růst nájemného v obchodních centrech z důvodu nízké neobsazenosti prostor a stabilní poptávky. Růst nájemného v obchodních centrech byl evidován také v Oslu (10 %), Düsseldorfu (5,4 %) a Minsku (5,7 %).

Nejslabší výsledek evidovaly jihoevropské trhy, ačkoliv prestižní lokality ve velkých městech i nadále přitahují mezinárodní obchodníky. Například Milán zůstává i nadále velmi populární lokalitou zejména pro luxusní značky a Lisabon zažil další příliv mezinárodních maloobchodníků jako Havaianas, Aristocrazy a Victoria´s Secret. Očekává se, že značka Michael Kors zde otevře obchod na začátku příštího roku.

Zdroj: Colliers International

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.