Rok, na který investoři nezapomenou

Investice v roce 2013

Kdo se nebál rizikovějších akciových ETF, mohl si v průběhu minulého roku slušně vylepšit skóre na investičním účtu. Například světové akcie zařazené v širokém akciovém indexu MSCI World překonaly v roce 2013 hranici dvaceti procent. A jak se dařilo dalším burzovně obchodovaným fondům?

Neinvestuj podle zpětného zrcátka, nabádá jedna ze základních investičních pouček. I když byla, je a stále bude tato poučka platná, výkonnost akciových fondů v roce 2013 nemůžeme chladně přehlédnout. Od roku 2009 jde o další úspěšný rok.

Světové akcie rostly o více než 20 %

Kdo se v minulém roce zaměřil na globální akcie, mohl zhodnotit investiční účet o více než dvacet procent. Například ETF iShares MSCI World (URTH) se může za rok 2013 pochlubit dolarovou výkonností přes 26 procent. Velmi dobré výsledky přinesly i fondy Vanguard Total World Stock ETF (VT; 22,8 %) a iShares MSCI ACWI ETF (ACWI), které zařazují do portfolií také akcie společností z rozvíjejících se zemí.

Výkonnost iShares MSCI ACWI ETF (ACWI) v posledních pěti letech:

  • 2013      22,91 %
  • 2012      15,99 %
  • 2011      -7,6 %
  • 2010      12,32 %
  • 2009      35,24 %

Za pozornost stojí burzovně obchodovaný fond iShares Global 100 ETF (IOO), který reprezentuje sto světových společností s nejvyšší tržní kapitalizací. Tento fond si za celý minulý rok připsal 24,6 %, což byla jeho třetí nejvyšší roční výkonnost od založení v roce 2001 (pozn. v roce 2003 dosáhl fond výkonnosti 30,5 %, v roce 2009 26,6 %).

TIP: Více se o burzovně obchodovaných fondech (ETFs) můžete dozvědět v Investiční akademii ETF. První letošní seminář se uskuteční již 8. února. Využijte zvýhodněné ceny pro čtenáře portálu ETFs.cz! Více ZDE.

Akcie v USA

V současné době spravuje nejvíce prostředků fond SPDR S&P 500 ETF (SPY). Jak napovídá označení ETF, do portfolia jsou zařazovány akcie významných amerických společností s vysokou tržní kapitalizací. V minulém roce si fond připsal více než 27 %. Měřeno indexem MSCI USA dosáhla výkonnost amerických akcií téměř 30 %.

Dařilo se i evropským akciím

Mezi největší burzovně obchodované fondy investující do evropských titulů patří Vanguard FTSE Europe ETF (VGK), iShares MSCI EMU Index Fund (EZU) a SPDR DJ EURO STOXX 50 ETF (FEZ). Uvedená ETFka se liší sledovanými indexy (benchmarky). Fondy si v roce 2013 připsaly 24,4 %, 28,8 % a 21,6 %.

Rozvíjející se země

Zatímco akcie z vyspělých zemí se těšily přízni investorů, rozvíjející se trhy zaznamenaly pokles. Měřeno indexem MSCI Emerging Markets ztratily akcie v minulém roce téměř pět procent. Při pohledu na vývoj aktiv v burzovně obchodovaných fondech investujících v tomto regionu je zřetelný „odchod“ investorů.

Na rozvíjející se země se zaměřují například fondy Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VWO) a iShares MSCI Emerging Markets Index Fund (EEM). První ztratil necelých pět procent, druhý mírně přes tři procenta.

Ne všechny země patřící do kategorie „Emerging Markets“ zaznamenaly v minulém roce pokles. Překvapilo například Řecko.

Připravujeme: V dalších článcích se zaměříme na výkonnost akcií v jednotlivých zemích a sektorech.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.