ETF: Vydělat se dá i na zábavním průmyslu

ETF: Vydělat se dá i na zábavním průmyslu

Říká se, že zábavnímu průmyslu se daří za všech časů. Platí to i pro období, kdy se ostatní sektory potýkají s recesí či krizí. Nabízí se jednoduché vysvětlení – lidé se chtějí bavit vždy. Je tomu skutečně tak? Jak si vedou burzovně obchodované fondy zaměřené na oblast zábavy v době recese?

Zábavní průmysl bývá skutečně zařazován do oblasti anticyklických defenzivních akcií ze sféry služeb. Míra volatility a rizika nicméně závisí na mnoha faktorech, a proto je toto konstatování značně zjednodušené. V případě zábavního průmyslu se rozhodně nejedná o homogenní odvětví, proto je potřeba posuzovat každou oblast zábavního průmyslu individuálně a rozhodně neuškodí větší opatrnost. Míru rizika můžete snížit i diverzifikací, kterou nabízí burzovně obchodované fondy. Podívejte se, jaké možnosti se nabízí v oblasti ETF a zábavního průmyslu.

ETFka investující do zábavního průmyslu

Pokud si myslíte, že najdete řadu burzovně obchodovaných fondů orientujících se na zábavní průmysl, budete zklamáni. Míra pokrytí této oblasti je poměrně chudá. V zásadě existuje pouze jedno ETFko zaměřující se především na provozovatele kasin a hazardních her Market Vectors Gaming ETF a jedno další Power Shares Dynamic Leisure & Entertainment ETF, jež drží ve svém portfoliu hlavně akcie hotelů, restaurací a filmového průmyslu. Pokud rozšíříme oblast zábavního průmyslu i o evropský index STOXX Europe 600 Travel & Leisure Index, orientující se na tituly společností z oblasti cestovního ruchu zemí Evropské unie, objevíme zde ještě ETFko iShares STOXX Europe 600 Travel & Leisure.

Do sféry úspěšných titulů zábavního průmyslu lze určitě zařadit i produkci videoher a herních konzolí. Přestože tento průmysl vykazuje dlouhodobě velmi dobré hospodářské výsledky, žádný burzovně obchodovaný fond, který by se věnoval této sféře, neexistuje. Na toto téma se objevilo i několik článků v mediích věnujících se burzovně obchodovaným fondům, ale doposud se nenašla žádná investiční společnost, která by takový fond na trh uvedla. Zatím můžete investovat pouze do jednotlivých titulů jako jsou například Nintendo, Activision-Blizzard, Sony nebo EA.

Napříč malému pokrytí trhu je dobrou zprávou, že burzovně obchodované fondy z oblasti zábavního průmyslu i cestovního ruchu si vedou dobře jak v letošním roce, tak v horizontu posledních 12 měsíců.

Market Vectors Gaming ETF (BJK)

BJK byl uveden na trh v lednu 2008 a jeho tržní kapitalizace dosahuje 48,7 milionu dolarů. Fond sleduje index Market Vectors Global Gaming, který zahrnuje zejména akcie společností provozující kasina a firmy orientující se na kursové sázky a on-line hry. ETFko má globální charakter, největší zastoupení mají v portfoliu tituly společností z USA 28,9 %, Číny 25,9 %, Velké Británie 14,1 % a Austrálie 9,2 %. Největší účast drží Sands China 8,3 %, následovaná Las Vegas Sands Corp. 8,2 %, Galaxy Entertainment Group 7,6 % a Wynn Resorts 7,1 %. Správní poplatek činí 0,65 %. V letošním roce dosáhl fond zhodnocení 14,5 % a za jeden rok si připsal výnosy ve výši 31,9 %.

Power Shares Dynamic Leisure & Entertainment ETF (PEJ)

Fond založený v červnu 2005 investuje maximálně z 90 % do akcií indexu Dynamic Leisure and Entertainment IntellidexSM. Index tvoří třicet společností z oblasti zábavního průmyslu. O zařazení společnosti do indexu rozhodují kritéria jako fundamentální růst, hodnota akcie či rizikové faktory. Tržní kapitalizace fondu dosahuje 109,5 milionu dolarů. Portfolio fondu je sestaveno ze společností z oblasti hotelového průmyslu, restaurací, medií a filmového průmyslu. Největší individuální podíl drží Sturbucks Corp 5,2 %, dále Liberty 5 %, Walt Disney 5 % a Time Warner 4,9 %. Fond si účtuje poplatek za správu ve výši 0,63 %. V letošním roce si fond připsal výnosy ve výši 24,1 % a v horizontu jednoho roku se hodnota jeho aktiv zvýšila o 31,9 %.

iShares STOXX Europe 600 Travel & Leisure (DE)

Fond byl kotován na frankfurtské burze v červenci 2002 a v současnosti drží aktiva ve výši 15,3 milionu eur. Cílem fondu je sledovat index STOXX® Europe 600 Travel & Leisure. Správní poplatek je účtován ve výši 0,46 %. Největší účasti představují Compass Group 20,2 %, Ryanair holdings 11,7 % Whitebread 7,2 %, Sodexo 7 %. V letošním roce fond dosáhl výnosů ve výši 17,1 %. Roční výkonnost činní 35,3 %.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.