Diamantová ETF. Alternativa k fyzickému nákupu

diamanty

Diamanty po staletí lákají investory. Fyzický nákup má svá úskalí a mnoho lidí hledá alternativní možnosti investice. Nedávno byl na trh uveden první burzovně obchodovaný fond zaměřený na společnosti zabývající se těžbou, zpracováním a prodejem diamantů. Už se připravuje i ETFko investující přímo do diamantů.

Diamanty můžeme spolu s drahými kovy, uměleckými předměty či vínem zařadit mezi alternativní investice. Kdo se chce podílet na vývoji trhu s diamanty, má na výběr z několika možností. Fyzický nákup diamantů je určen pro úzkou skupinu investorů, kteří mají dostatek peněz i zkušeností. Přístupnější je investice do burzovně obchodovaných fondů, které investují do akcií společností zabývající se těžbou, zpracováním a prodejem diamantů. V tomto případě se však nejedná o investici do diamantů, ale investici do „diamantového“ průmyslu. Poslední možností je investice do ETFka, které kopíruje výkonnost patentovaného diamantového koše GemShares Global Investment Grade Standard (GIGS).

Rizika spojená s investicí do diamantů

Přímá investice do diamantů je velmi specifická a má svá rizika. Trh s diamanty není regulován, a pokud nepatříte mezi experty, můžete i prodělat. I když získáte ke každému diamantu certifikát, nelze vyloučit, že koupený kámen může mít vady snižující jeho skutečnou cenu. Hrozbou je i možné nadhodnocení konkrétního diamantu.

Na smysluplnou investici si musíte připravit značnou sumu peněz, která by rozhodně neměla být nižší než 200 tisíc korun. Pokud budete chtít diamant prodat, je třeba počítat s tím, že nejde o příliš likvidní produkt. Navíc je prodej ve většině zemí zatížen daní. Počítat musíte i s vysokou marží, kterou si obchodníci za zprostředkování obchodu účtují.

Diamanty prostřednictvím ETFs

Investoři, kteří věří diamantovému businessu, mohou využít fond PureFunds Diamond/Gemstone ETF (GEMS). Tento fond neinvestuje přímo do diamantů, ale do společností, které diamanty těží, zpracovávají a prodávají. Forma investování prostřednictvím tohoto ETF přináší oproti investici do samotných kamenů výrazně nižší transakční náklady a vyšší diverzifikaci. Navíc lze investovat v mnohem nižších částkách.

Fond GEMS sleduje ISE Diamond/Gemstone Index – je složen z 23 firem, které těží, zpracovávají či prodávají diamanty. Regionální alokace portfolia je následující: Hongkong 28 %, Velká Británie 20 %, Kanada 19 %, USA 18 %, Austrálie 12 % a Japonsko 3 %. Správní náklady fond účtuje ve výši 0,69 %. V letošním roce vykázal fond ztrátu ve výši 12,4 %. Jeho potenciál se však ukáže teprve v budoucnosti.

Největší podíly v procentech:

  • Signet Ltd. 9,3 %
  • Petra Diamonds 8,8 %
  • Domnion Diamond Corp. 8 %
  • BHP Billiton Ltd. 6,6 %
  • Mountain Prov Diamonds 6,3 %
  • Anglo American 6 %

Investiční společnost PureFunds byla založena v roce 2010 s inovativním konceptem fondů, které se specializují pouze na oblast přírodních zdrojů. Představený burzovně obchodovaný fond byl uveden na trh koncem roku 2012. Kromě GEMS společnost doposud založila ještě dvě další ETFka – PureFunds Mining Service ETF (MSXX) a PureFunds Junior Silver ETF (SILJ). První z nich investuje do společností poskytujících servis těžařským firmám, druhé se zaměřuje na akcie firem těžících stříbro.

Další „diamantové ETF“ na dohled

Kromě fondu GEMS se do budoucna rýsuje i další produkt. Tentokrát by se jednalo o první burzovně obchodovaný fond, jehož podkladovým aktivem by byly skutečné diamanty.

Americká společnost GemShares Physical Diamond Trust podala v dubnu letošního roku u amerického regulátora cenných papírů SEC předběžný návrh diamantového ETFka. ETF fond by měl sledovat výkonnost patentovaného diamantového koše GemShares Global Investment Grade Standard (GIGS). Podle prospektu se předpokládá, že podíly ve fondu by byly prodávány v jednotlivých blocích nazývaných na „podílový koš“. Cenné papíry mají být kotovány a prodávány na americké burze Nasdaq.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …