Co si představit pod alternativními ETF?

ETF portfolia

Burzovně obchodované fondy (ETFs) jsou ideálním nástrojem k dosažení široké diverzifikace investičního portfolia. Zaměřit se můžete nejen na ETFka sledující základní třídy aktiv jako jsou akcie, dluhopisy či komodity, vybrané regiony nebo sektory, ale i takzvané alternativní investice.

Alternativní burzovně obchodované fondy (ETFs) mohou posloužit k širší diverzifikaci tradičního akciového či dluhopisového portfolia. Hlavním cílem rozložení prostředků do více typů cenných papírů je snížit rizikovost celého portfolia a přispět k vyšší celkové výkonnosti.

Na stránkách některých emitentů burzovně obchodovaných fondů narazíte na kategorii alternativní ETF. Které fondy dostupné na trzích v USA reprezentují tuto skupinu?

ETF sledující index hedgových fondů

Hedgové fondy jsou speciální fondy s mírnější regulací. Manažeři těchto fondů využívají techniky, které jsou u běžných podílových fondů zakázané nebo je lze využít jen omezeně. Běžně tyto fondy vstupují do derivátových obchodů (futures, swapy, opce), obchodují na úvěr nebo vstupují do krátkých pozic.

Mezi největší fondy této kategorie patří IQ Hedge Multi-Strategy Tracker (QAI), ProShares Hedge Replication ETF (HDG) a IQ Hedge Macro Tracker ETF (MCRO).

První zmíněný fond sleduje výkonnost indexu IQ Hedge Multi-Strategy. V portfoliu tohoto ETF jsou zastoupeny burzovně obchodované fondy investující do různých typů dluhových cenných papírů (státní dluhopisy, konvertibilní dluhopisy, firemní dluhopisy), akcií, komodit, nemovitostních fondů, ETF na volatilitu a podobně. Fond vstupuje do dlouhých i krátkých pozic. S tímto a dalšími fondy se můžete blíže seznámit na stránkách jednotlivých emitentů.

Long/Short ETF

Tato skupina fondů kombinuje v portfoliích krátké a dlouhé pozice. Reprezentantem této kategorie je například ETF ProShares RAFI Long/Short (RALS). Fond sleduje výkonnost indexu RAFI US Equity Long/Short. V portfoliu ETF naleznete akcie významných společností obchodovaných v USA jako například Chevron, AT&T, Bank of America, ConocoPhillips či Exxon Mobil.

Fondy jdoucí proti volatilitě trhu

Zajímavou skupinou jsou fondy, které se vyvíjejí opačným směrem než index VIX, takzvaný index strachu. V této kategorii naleznete například fond VelocityShares Daily Inverse VIX Short Term ETN (XIV).

Další skupiny fondů

Uvedené skupiny představují pouze stručný výčet různých typů alternativních burzovně obchodovaných fondů. Vzhledem ke složitější konstrukci jsou tyto fondy vhodné pouze pro zkušené investory.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …