Fondy investující do japonských akcií

burza

Od začátku roku posílil index MSCI Japan o více než 15 %. Kdo stačil „vystoupit“ z trhu do 21. května, mohl si připsat více než 25% zhodnocení. Ani po korekci však index nezaostává za dalšími regiony. Například široký akciový index MSCI ACWI posílil ve stejném období „pouze“ o necelých deset procent.

Akciový investoři by neměli opomíjet žádný významný trh. Velká skupina burzovně obchodovaných fondů (ETFs) kopíruje vývoj indexu MSCI Japan. Například na německém trhu Xetra nejdete tyto produkty pod hlavičkou iShares, Lyxor, UBS, db x-trackers, Credit Suisse či ETFlab.

Více než tři stovky společností

Index MSCI Japan sleduje výkonnost více než tří set akcií společností obchodovaných v Japonsku, jejichž celková tržní kapitalizace tvoří přibližně 85 % trhu. Mezi nejvýznamnějšími tituly najdete akcie tří automobilek Toyota, Mitsubishi a Honda, dále například společnosti Canon či Japan Tabacco.

Z pohledu sektorové alokace dominují společnosti spadající do sektoru spotřebního zboží, financí, průmyslu a informačních technologií.

Raketový růst střídá pokles

Index MSCI Japan se snaží co nejtěsněji kopírovat například ETF iShares MSCI Japan. Výkonnost za uplynulý rok je necelých 28 %. Strmý růst kurzu zaznamenalo ETFko od poloviny února letošního roku až do 17. května (35,5 %). V současné době jsou japonské akcie pod prodejním tlakem a kurz ETF klesá.

Graf: Vývoj ETF iShares MSCI Japan

Náhled není k dispozici

Další burzovně obchodované fondy

Vybraný burzovně obchodovaný fond uplatňuje částečnou fyzickou replikaci indexu a přijaté dividendy vyplácí investorům. V nabídce německé burzy jsou i další fondy, které se mohou lišit v konstrukci portfolia i způsobu nakládání s vyplácenými dividendami. Například ComStage ETF MSCI Japan TRN uplatňuje syntetickou replikaci indexu (pozn. využívá swapy) a získané dividendy reinvestuje.

K dispozici jsou i fondy, které vybírají pouze akcie s malou či naopak vysokou tržní kapitalizací. Zástupcem první skupiny jsou například CS ETF (IE) on MSCI Japan Small Cap či iShares MSCI Japan Small Cap, druhou skupinu reprezentují například CS ETF (IE) on MSCI Japan Large Cap a ETFlab MSCI Japan LC.

Kromě indexů rodiny MSCI využívají tvůrci burzovně obchodovaných fondů také indexy Nikkei 225 či TOPIX.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …