Farmaceutickým firmám se daří. Vydělala i ETFka

farmacie

V letošním roce se farmaceutickému průmyslu daří pozoruhodně dobře, poté co se relativně rychle zotavil po jednom z největších patentových útesů. Je to především díky výraznému růstu zisků, schválení nových léčiv a růstu fůzí a akvizic. Přestože účinnost hlavních patentů už skončila, proces vytváření generik v tomto odvětví stále není u konce.

Za poslední měsíc vedl celý sektor zdravotnictví právě farmaceutický průmysl. Tento segment vykázal solidní zisk, za kterým stojí růst cen akcií společností působících ve farmaceutickém průmyslu.

Celkové příjmy ve zdravotnickém sektoru vykázané za třetí čtvrtletí letošního roku vzrostly o 0,2 %, zatímco tržby vzrostly o 5,8 %. Tato čísla vypadají velmi dobře ve srovnání s poklesem o 1,6 % ve druhém čtvrtletí a růstem tržeb jen o 2,4 %.

Dobré výsledky některých společností se staly roznětkou dalšího optimismu. Mezi společnosti, kterým se dařilo nejvíce, patří například Pfizer, Bristol-Myers Squibb, Merck & Co., Johnson & Johnson,  Amgen, Santarus a Endo Health Solutions.

Příznivé hospodářské výsledky se rovněž odrazily v reakcích mnoha analytiků, kteří zvýšili své odhady u těchto společností. Další povzbudivý trend, který řídí toto odvětví, představuje stárnoucí populace. Lidé s chronickými nemocemi přežívají déle díky revolučním technologiím, což se projevuje v rostoucím potenciálu těchto společností.

Investoři, kteří se chtějí podílet na vývoji akcií farmaceutických firem, mohou využít následující burzovně obchodované fondy.

SPDR S & P Pharmaceuticals ETF (XPH)

Tento fond sleduje index S&P Pharmaceuticals Select Industry, který ve svém koši drží akcie 32 společností. Spravuje aktiva ve výši 659,6 milionů dolarů a denně se zobchoduje více než 90 000 akcií. Náklady tohoto ETF jsou ve výši 0,35 % ročně.

Deset největších titulů v portfoliu ETF tvoří méně než 42 % celkových aktiv. Společnosti Endo Health Solutions, Santarus a Salix Pharmaceuticals okupují tři nejvyšší pozice a spolu mají v tomto fondu 13,9% podíl. Společnosti s vysokou tržní kapitalizací tvoří 43 % portfolia a na zbytek připadají podniky s malou a střední kapitalizací.

ETF dosáhlo v předchozím měsíci skoro 9 % výnos a za poslední rok si připsalo téměř 55 %. Podle klasifikace Zacks ETF má úroveň 2 nebo „BUY“ s výhledem „nízkého“ rizika.

PowerShares Dynamic Pharmaceuticals Fund (PJP)

Toto je zdaleka nejpopulárnější ETF v oblasti farmaceutického sektoru. Sleduje index Dynamic Pharmaceuticals Intellidex. Tento fond má ve správě solidních 813,6 milionů dolarů a denně se zobchoduje přibližně 160 000 akcií tohoto fondu. Fond si účtuje poplatky ve výši 0,63 % ročně.

Portfolio fondu je složeno z akcií 28 společností. Fond se zaměřuje hlavně na firmy s vysokou tržní kapitalizací, které tvoří 64 % celkových aktiv. Malé společnosti tvoří 24 % a o zbytek se dělí střední společnosti. Bristol-Myers Squibb, Gilead Sciences a Pfizer představují tři největší tituly v koši fondu, přičemž každý z nich má 5% podíl.

Co se týče sektorové alokace, 71 % aktiv je alokováno ve farmaceutických společnostech a 21 % je v biotechnologiích. Představený produkt si připsal za poslední měsíc skoro 7 % a 49 % od začátku roku. Podle klasifikace Zacks ETF má úroveň 3 nebo „HOLD“ s výhledem „nízkého“ rizika.

iShares U.S. Pharmaceuticals ETF (IHE)

ETF od iShares sleduje index Dow Jones US Select Pharmaceuticals a drží ve svém koši 39 společností. Spravuje 536,4 milionů dolarů a průměrně se denně zobchoduje přibližně 24 000 akcií. Fond si účtuje roční poplatek ve výši 0,46 %.

Váha tří největších titulů v portfoliu – Johnson & Johnson, Pfizer a Merck & Co –  je celkem 28, což naznačuje velkou koncentraci. Tento fond se zaměřuje na společnosti s vysokou tržní kapitalizací. Farmaceutické společnosti mají v tomto fondu podstatný 85% podíl.

Za poslední měsíc získal burzovně obchodovaný fond téměř 7 %, zatímco za poslední rok to bylo skoro 37 %. ETF získalo podobně jako fond s tickerem PJP podle Zacks ETF klasifikace rating 3 nebo „HOLD“ s výhledem „nízkého“ rizika.

20131205-farmacie

 

Jak vidíte v grafu, představené farmaceutické ETFko jasně překonalo fond, který sleduje široký index S&P 500 (SPY) i fond zaměřující se na celý zdravotnický sektor – Health Care Select Sector SPDR (XLV). Tato vyšší výkonnost a slibný trend se očekává i v budoucnosti vzhledem k demografickým změnám v USA a nenasyceném poptávce po nových způsobech léčby a léčivech na nesčetné druhy nemocí.

Autor článku: Jakub Mano je spolupracovníkem portálu STOX.cz

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.