Nejvýnosnější ETFka za posledních pět let

kalkulačky etf

Investovat do akcií na kratší dobu než pět let se nemusí vyplatit. Krátkodobé výkyvy kurzů mohou být u akciových ETF značné. Pětiletá výkonnost má určitě větší vypovídající hodnotu než ohromující výnos za několik posledních měsíců. Nejlepší burzovně obchodované fondy dokázaly investorům vydělat i několik desítek procent ročně. Které fondy vydělaly za posledních pět let nejvíce?

Řada lidí stále váhá, zda nechat ležet peníze na bezpečném spořicím účtu v bance nebo více riskovat a investovat. Když uložíte milion korun na jeden z nejvýše úročených spořicích účtů v zemi, může získat za pět let na úrocích necelých devadesát tisíc (pozn. počítáno se sazbou 1,7 % ročně). Pokud byste před pěti lety stejné peníze investovali například do burzovně obchodovaného fondu ProShares Ultra Consumer Services, dnes byste přemýšleli, co budete dělat s výnosem okolo 1,8 milionu korun. Vybíráme několik ETFek, která se za své výnosy za posledních pět let nemusí určitě stydět.

ProShares Ultra Consumer Services (UCC)

Tento fond si za pět let připsal 183,9 %, což odpovídá ročnímu zhodnocení 36,7 %. Fond ProShares Ultra Consumer Services byl založen v lednu 2007 a v současné době spravuje aktiva ve výši 16,5 milionu dolarů. Správní poplatek dosahuje 0,95 %. Cílem fondu je dosahovat 200 % denní výkonnosti indexu Dow Jones U.S. Consumer Services Index (případně jiného cílového benchmarku).

Z hlediska sektorového členění indexu má největší podíl maloobchod s téměř 40 %, následován médii 28 % a společnostmi z cestovního ruchu 20 %. Zbývající část 12 % tvoří potravinářské a drogistické řetězce. Mezi největšími společnostmi zařazenými do ETF najdeme Wal-Mart Stores, McDonald, Walt Disney, Amazon, Time Warner a eBay.

SPDR S&P Retail (XRT)

Retailový fond XRT vydělal na pětileté periodě 158,8 %, což je po přepočtu na roční výnos 31,8 %. Fond sleduje index S&P Retail Select Industry Index. Manažer fondu State Street Global Advisors usiluje o vytváření portfolií s nízkým obratem, co nejpřesnějším kopírováním indexu a nízkými náklady. Náklady na správu dosahují pouze 0,35 % a tržní kapitalizace je 1,1 miliardy dolarů.

Index je tvořen americkými obchody a obchodními řetězci, kde si největší odvětvové podíly drží módní průmysl a oblečení, dále potřeby pro automobily, specializované obchody, potraviny a obchodní domy. Mezi největší jednotlivé účasti patří společnosti Netflix, Conn´s, GameStop a BrownShoe.

PowerShares Dynamic Pharmaceuticals (PJP)

Zhodnocení PJP dosahuje za pět let 154,3 %, za rok dosáhl fond průměrného zhodnocení 30,9 %. Fond je postaven na idexu Dynamic Pharamaceuticals Intellidex Index. Index je tvořen tak, aby zahrnoval pouze společnosti, které splňují nastavená investiční kriteria, mezi něž patří cena, výkonnost, hodnota a management.

Index sleduje 30 akcií z farmaceutického průmyslu. Největšími společnostmi jsou například Pfizer, Amgen, Johnson & Johnson a Gilead Sciences. Fond založený v červnu 2005 s tržní kapitalizací 676 milionů dolarů si účtuje správní poplatek 0,63 %.

PowerShares Nasdaq Internet Portfolio (PNQI)

Za pět let zhodnotil fond PowerShares Nasdaq Internet Portfolio majetek o 152,4 %, tedy ročně v průměru o 30,5 %. Podkladovým indexem PNQI je NASDAQ Internet Index. Index je tvořen z největších a nejlikvidnějších společností podnikajících v oblasti internetu a využívá upravenou váženou metodiku tržní kapitalizace, která je postavena na žebříčku tržní kapitalizace podkladového indexu cenných papírů. V portfoliu fondu najdeme známé internetové firmy jako Facebook, Amazon, Google, eBay, Yahoo či TripAdvisor. PowerShares přivedl tento fond na trh v červnu 2008 a od té doby fond nashromáždil aktiva ve výši 92,3 milionu dolarů. Za služby fondu zaplatíte 0,60 % ročně.

First Trust NYSE Arca Biotechnology Index Fund (FBT)

Fond spravovaný společností First Trust si za pět let připsal 139,4 %, což představuje roční průměrný výnos 27,9 %. FBT kopíruje výkonnost indexu Amex Biotechnology Index. Index zahrnuje společnosti napříč odvětvím biotechnologického průmyslu. Společnosti zařazené do indexu se zaměřují především na využití biologických procesů při výrobě produktů.

Fond s tržní kapitalizací 725 milionů dolarů byl založen v červnu 2006. V případě, že se rozhodnete do něj investovat, musíte počítat s ročním správním poplatkem ve výši 0,60 %. Mezi největší účasti patří americké biotechnologické firmy InterMune, Incyte, Illumina a Qiagen.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.