Automobilky vydělaly investorům více než 60 %

Auta

Akcie výrobců automobilů a příslušenství mají za sebou dva úspěšné roky. Komu se podařilo investovat do burzovně obchodovaného fondu zaměřeného na tento sektor před dvěma lety, mohl zhodnotit počáteční investici o více než šedesát procent.

Výrobci automobilů a příslušenství patří mezi klasické představitele cyklického sektoru. V tomto sektoru platí jednoduché pravidlo – když roste kupní síla obyvatel, a lidé se neobávají budoucnosti, prodeje rostou. Automobilkám v uplynulých letech navíc pomohly stimulační programy jednotlivých zemí i sílící poptávka z Číny.

Z úspěchů automobilek se mohli v uplynulých dvou letech radovat investoři, kteří vsadili na burzovně obchodované fondy zaměřené na akcie těchto firem. Globálně je zaměřeno First Trust NASDAQ Global Auto ETF (CARZ) obchodované na americkém trhu NYSE Arca. Na trhu Xetra je k dispozici například fond iShares STOXX Europe 600 Automobiles & Parts UCITS ETF. V čem se tyto burzovně obchodované fondy liší? Jaká byla jejich dosavadní výkonnost?

Globální a evropští výrobci

Kdo uvažuje o investici do akcií firem ze sektoru automobilového průmyslu, může využít globální i na Evropu zaměřené burzovně obchodované fondy. První kategorii reprezentuje First Trust NASDAQ Global Auto ETF (CARZ). V rámci evropského automobilového sektoru investují ETFka sledující index STOXX Europe 600 Automobiles & Parts. Nejstarším fondem v této kategorii je iShares STOXX Europe 600 Automobiles & Parts UCITS ETF (DE000A0Q4R28). Stejný index sledují také ETF z dílny ComStage, Lyxor či Source. My se blíže podíváme na první dva zmíněné fondy.

ETF zaměřené na světové automobilky

Portfolio First Trust NASDAQ Global Auto ETF je aktuálně složeno z akcií 37 společností. V portfoliu fondu naleznete všechny významné světové automobilky, přičemž nejvyšší váhové zastoupení mají společnosti Ford, Toyota, GM, Honda, Daimler a Tesla Motors. Složení portfolia odpovídá sledovanému indexu NASDAQ OMX Global Auto.

Z pohledu jednotlivých zemí mají v portfoliu nejvyšší váhu japonské (35 %), americké (25 %) a německé společnosti (17 %). ETF je obchodováno v USA na trhu NYSE Arca v dolarech.

ETF investující do evropských automobilek

Do portfolia fondu iShares STOXX Europe 600 Automobiles & Parts jsou zařazeny akcie evropských automobilek a jejich dodavatelů. Nejvyšší váhové zastoupení v portfoliu mají společnosti Daimler, BMW, Volkswagen, Continental, Michelin, Ranault, Porsche, GKN, Valeo a Fiat. Akcie prvních tří jmenovaných automobilek tvoří téměř 56 % portfolia. Z hlediska regionální alokace mají v portfoliu nejvyšší váhu německé (70 %) a francouzské společnosti (19 %). Tento fond je obchodován na trhu Xetra v eurech.

Skvělá výkonnost za poslední dva roky

Za poslední dva roky posílilo First Trust NASDAQ Global Auto ETF o 64,5 procenta (v USD). Výrazný růst tržní ceny ETF můžete pozorovat od poloviny listopadu roku 2012 do listopadu minulého roku. V letošním roce ETF zatím nenašlo jasný směr, od začátku roku přinesl fond jen nepatrné zhodnocení ve výši necelých dvou procent.

ETF automobilový sektor

V případě iShares STOXX Europe 600 Automobiles & Parts ETF byla výkonnost na dvouletém horizontu 60,6 % (v EUR). Podobně jako v předchozím případě rostla hodnota ETF především v průběhu roku 2013. Za letošní rok si fond připsal přibližně tři procenta.

ETF evropské automobilky

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …