Při sestavování portfolia si vystačíte s deseti fondy

graf

Každý by si měl sestavit takové investiční portfolio, které přináší maximální výnos při co nejnižším možném riziku. V produktové nabídce společnosti iShares naleznete deset burzovně obchodovaných fondů, které mohou posloužit k naplnění různých investičních cílů.

Správně sestavené investiční portfolio je základem úspěchu. Výběr a vhodná kombinace jednotlivých burzovně obchodovaných fondů (ETFs) bývá často pro běžné investory největším oříškem. Společnost BlackRock se rozhodla usnadnit práci investorům a nabídla deset ETFek (iShares Core) k sestavení diverzifikovaného portfolia. Webová aplikace pomáhá se správným navážením jednotlivých fondů.

Nabídka ETF

Pokud se podíváte na stránky společnosti iShares, najdete zde speciální kategorii iShares Core Products. Nabídku tvoří tři ETFka investující do amerických státních dluhopisů, čtyři fondy zaměřené na americké akcie a tři ETF mezinárodních akcií. Všechny fondy se vyznačují velmi nízkou nákladovostí, což ocení především lidé s dlouhým investičním horizontem.

TIP:

Stručný popis jednotlivých ETF:

 • iShares Core Total U.S. Bond Market ETF (AGG) – americké dluhopisy investičního stupně
 • iShares Core Long-Term U.S. Bond ETF (ILTB) – americké dluhopisy investičního stupně s dlouhou dobou splatnosti (od 10 let výše, více než polovinu portfolia tvoří dluhopisy se splatností nad 25 let, průměrná doba splatnosti je 23,3 let)
 • iShares Core Short-Term U.S. Bond ETF (ISTB) – americké dluhopisy investičního stupně s krátkou dobou splatnosti (96,5 % dluhopisů v portfoliu je splatná od jednoho roku do pěti let)
 • iShares Core S&P 500 ETF (IVV) – americké akcie s vysokou tržní kapitalizací
 • iShares Core S&P Total U.S. Stock Market ETF (ITOT) – americké akcie společnost s různou trní kapitalizací (Large-, mid- and small-cap)
 • iShares Core S&P Small-Cap ETF (IJR) – americké akcie s nízkou tržní kapitalizací (small-cap)
 • iShares Core S&P Mid-Cap ETF (IJH) – americké akcie se střední tržní kapitalizací (Mid-cap)
 • iShares Core MSCI Total International Stock ETF (IXUS) – mezinárodní akcie (bez US)
 • iShares Core MSCI EAFE ETF (IEFA) – ETF pokrývá především akciové trhy vyspělých zemí v Evropě, Austrálii a na Dálném východě
 • iShares Core MSCI Emerging Markets ETF (IEMG) – akcie společností z rozvíjejících se zemí

Pět kroků při hledání vhodného portfolia

Pro názornost se pokusíme pomocí webové aplikace sestavit portfolio investora, který volí zlatou střední cestu mezi rizikem a očekávanou výkonností (pozn. sestavujeme vyvážené portfolio). Investiční horizont je 15 let. Výše počáteční investice je 10 tisíc dolarů.

Webová aplikace nás provede pěti body – od volby investičního stylu až po zadání částky určené k investici.

První krok – volba investičního stylu

Máme na výběr od konzervativního až po agresivní (dynamický) přístup. Myslete na to, že vyšší požadovaný výnos je vždy spojen i s vyššími riziky. V modelovém případě volí investor vyvážený přístup, tedy kombinaci dluhopisových a akciových ETF.

Druhý krok – vnímání rizika

V druhém kroku se musí investor vžít do situace poklesu trhu. Jak se zachováte v případě výrazného propadu hodnoty držených cenných papírů? Na výběr jsou tyto možnosti: v případě poklesu nebude investor dělat nic, investuje více, prodá některé investice nebo prodá vše. Náš investor se neobává krátkodobých pohybů a v případě poklesu by své pozice neprodával.

Třetí krok – výrazný růst hodnoty investice

Každý investor by se měl zamyslet i nad tím, jak by se zachoval v případě výraznějšího růstu trhů. Využili byste růst k realizaci okamžitého zisku nebo se budete dále držet dlouhodobých finančních cílů? Náš investor sleduje dlouhodobé cíle. V případě růstu a možnosti realizace zisku své pozice neopustí.

Čtvrtý krok – investiční horizont

Při výběru vhodných produktů je třeba zohlednit i dobu investice. Velmi dlouhý investiční horizont umožňuje vybírat mezi rizikovějšími produkty. V našem případě vybíráme z nabídky investiční horizont 11 až 20 let.

Pátý krok – výše investice

V posledním bodě je třeba zvolit výši investované částky. Aplikace umožňuje vkládat částky od 10 tisíc dolarů výše. Náš investor plánuje dát do burzovně obchodovaných fondů 10 tisíc dolarů.

Výsledné portfolio

Zadaným parametrům odpovídá mírně agresivní investiční portfolio. Vybrány byly tři fondy a následující váhové zastoupení.

 • iShares Core S&P Total U.S. Stock Market ETF (ITOT) 34 %
 • iShares Core MSCI Total International Stock ETF (IXUS): 28 %
 • iShares Core Total U.S. Bond Market ETF (AGG): 38 %

I když je portfolio složené pouze ze tří fondů, nabízí dostatečnou diverzifikaci. Akciové složka zaujímá v portfoliu 62 %. Zbývajících 38 % tvoří široká škála dluhopisových investic. Výsledné navážení jednotlivých složek si může každý investor přizpůsobit s ohledem na vlastní výnosově-rizikový profil.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …