ETF pro vaše investiční portfolio

ETF pro vaše investiční portfolio

Burzovně obchodované fondy můžete využít k dlouhodobým investicím i spekulacím. I zkušenější investoři se mohou někdy ztratit v nepřeberném množství různých ETFek. Pro usnadnění práce jsme vybrali několik zajímavých fondů, které lze využít k pokrytí globálních akciových trhů. Která ETFka investující do významných světových firem?

Pomyslnou páteř každého dynamického investičního portfolia by měly tvořit akcie nejvýznamnějších světových společností. Ty naleznete například ve fondech, které kopírují výkonnost globálních indexů z rodiny MSCI, FTSE či S&P. I když se bude váhové zastoupení jednotlivých titulů u různých fondů mírně lišit, vždy pokryjete hlavní světové akcie.

iShares MSCI ACWI Index Fund (ACWI)

Tento burzovně obchodovaný fond patří z hlediska objemu spravovaných prostředků ve své kategorii k těm největším. V portfoliu fondu naleznete akcie společností Exxon Mobile Corporation, Apple, Microsoft, General Electric, Chevron, Neslté, Google a řadu dalších. Celkem zahrnuje fond více než 1 300 titulů. Největší váhové zastoupení mají v portfoliu sektory finance (18,4 %), technologie (11,6 %) a spotřební zboží (11 %).

Za poslední tři roky si ETF iShares MSCI ACWI připsalo více než 32 %. Volatilita za uplynulých 200 dní dosáhla hodnoty 13,4 %.

Vanguard Total World Stock ETF (VT)

Fond sleduje index FTSE Global All Cap. ETF nabízí velmi širokou diverzifikaci, investuje stejně jako předchozí fond do společností z vyspělých i rozvíjejících se zemí. Celkem obsahuje portfolio fondu více než 4 800 společností. Nejvyšší váhy v portfoliu mají opět společnosti Exxon Mobile Corporation, Apple, Microsoft a Google.

Za poslední tři roky vydělalo ETF Vanguard Total World Stock necelých 34 %. Volatilita za posledních 200 dní je 13,8 %.

ETF bez expozice v USA

V nabídce burz naleznete nejen ETFka pokrývající globální akcie, ale i fondy záměrně vynechávající určitý region. Příkladem jsou fondy Vanguard FTSE All-World ex US Index Fund (VUE), Vanguard Total International Stock ETF (VXUS), iShares MSCI ACWI ex US Index Fund (ACWX) či SPDR S&P World ex-US ETF (GWL), které neinvestují do akcií amerických společností. Kumulativní výkonnost za uplynulé tři roky a 200denní volatilitu uvádíme níže.

Výkonnost a volatilita vybraných ETF:

  • Vanguard FTSE All-World ex US Index Fund (VUE): 16,47 % / 15,71 %
  • Vanguard Total International Stock ETF (VXUS): n/a / 15,49 %
  • iShares MSCI ACWI ex US Index Fund (ACWX): 14,43 % / 15,56 %
  • SPDR S&P World ex-US ETF (GWL): 23,54 % / 14,84 %

ETF se strategií

Velmi zajímavou skupinou jsou burzovně obchodované fondy, které se zaměřují například na akcie s nízkou volatilitou nebo společnosti vyplácející vysoké dividendy.

První skupinu reprezentuje například fondy iShares MSCI All Country World Minimum Volatility (ACWV). Tento fond vykázal za uplynulých 200 dní volatilitu 11,56 %, což je méně než u ETF iShares MSCI ACWI Index Fund.

Na společnosti vyplácející vysoké dividendy se zaměřují například ETFka Global X SuperDividend ETF (SDIV), First Trust Dow Jones Global Select Dividend Index Fund (FGD) či Guggenhiem S&P Global Dividend Opportunities Index ETF (LVL).

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.