Technologie přinášejí zajímavé zhodnocení

Technologie přinášejí zajímavé zhodnocení

Do kategorie technologických akcií spadají společnosti, které jsou zapojeny do vývoje informačních technologií. Jedná se o firmy, které se zaměřují na elektroniku, počítače, internet, software a služby. Najdete zde firmy jako IBM, Apple, Microsoft, Google, Yahoo či Oracle.

Žádná oblast nevykázala za posledních třicet let takový rozvoj jako informační technologie. V souladu s tím přitahuje tento sektor investory, kteří se chtějí podílet na jeho růstu. Technologické akcie byly v roce 2012 nejlépe se vyvíjejícím sektorem a snadno překonaly index S&P 500. Za posledních deset let drží druhou příčku nejvýnosnějších sektorů. V letošním roce se na jejich výkonnosti negativně podepsal propad akcií společnosti Apple. Záporně se na vývoji sektoru může také podílet současná nejistá hospodářská situace ve světě vedoucí k tomu, že vlády, firmy i spotřebitelé šetří a investují do informačních technologií méně prostředků. I přes zmíněná negativa si řada burzovně obchodovaných fondů z oblasti „high tech“ vede velmi dobře i v letošním roce.

Technologická ETFka s velmi dobrou výkonností v roce 2013

Lidé, kteří chtějí investovat do technologických akcií prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů, mají možnost vybrat si z téměř tří stovek fondů. Zde jsou některé z nich, jejichž výnosy za poslední rok vykázaly příznivý růst.

First Trust Internet ETF (FDN)

Fond sleduje index Dow Jones Internet Index, který je tvořen společnostmi, jejichž příjmy pocházejí minimálně z 50 % z internetu. FDN byl uveden na trh v roce 2006. Aktiva fondu dosahují jedné miliardy dolarů, správní náklady jsou 0,6 %. Od začátku roku fond připsal výnosy ve výši 16,5 %, za 12 měsíců pak 33,5 %.

Tři největší účasti:

 • Google, Inc. Class A (GOOG): 10,2 %
 • Amazon.com Inc. (AMZN): 7,4 %
 • eBay Inc. (EBAY): 6 %

iShares Software ETF (IGV)

Fond IGV je postaven na indexu S&P North American Technology Software Index. Jeho založení se datuje k roku 2001 a od té doby vytvořil aktiva ve výši 729 milionů dolarů. Za investici zaplatíte správní poplatek ve výši 0,48 %. Letošní výkonnost činí 8,2 %, zatímco v ročním horizontu fond dosáhl zhodnocení 16,1 %.

Tři největší účasti:

 • Microsoft Corporation (MSFT): 10,8 %
 • Oracle Corporation (ORCL): 8,1 %
 • Adobe Systems Inc. (ADBE): 7,4 %

iShares PHLX SOX Semiconductor ETF (SOXX)

Fond kopíruje index PHLX Semiconductor Index. Tento index je tvořen společnostmi podílejícími se na vývoji, výrobě a prodeji polovodičů. Fond se objevil na trhu v roce 2001 a v současné době vykazuje aktiva ve výši 226 milionů dolarů. Za správu fondů je účtován poplatek 0,48 % ročně. Fond vydělal od začátku roku 21,5 % a za jeden rok 28,3 %.

Tři největší účasti:

 • Intel Corp: 8,6 %
 • Applied Materials, Inc. (AMAT): 8,1 %
 • Texas Instruments, Inc. (TXN): 7,6 %

Vanguard Information Technology ETF (VGT)

Tento fond s masivní kapitalizací ve výši 3,1 miliard dolarů byl založen v roce 2004. Správní poplatek je účtován pouze ve výši 0,14 %. Cílem fondu je prostřednictvím úplné fyzické replikace sledovat výkonnost indexu MSCI US Investable Market Information Technology Index. V letošním roce VGT připsal 9,5 % a za jeden rok 15,1 %.

Tři největší účasti:

 • Apple Inc.: 13,7 %
 • International Business Machines Corp.: 7,6 %
 • Microsoft Corporation: 7,2 %

First Trust NASDAQ CEA Smartphone Index Fund (FONE)

First trust uvedl tento fond na trh v únoru 2011 a fond doposud nashromáždil aktiva ve výši 8,6 milionu dolarů. Fond sleduje index NASDAQ OMX CEA Smartphone Index, který tvoří společnosti z oblasti výroby a distribuce chytrých telefonů. Za služby fondu zaplatíte poplatek ve výši 0,7 %. Výkonnost fondu dosáhla v letošním roce 12,8 %, když za 12 měsíců fond zhodnotil aktiva o 26,9 %.

Tři největší účasti:

 • Sony Corporation: 3,87 %
 • Benchmark Electronics, Inc. Com: 2,97 %
 • Flextronics International, Ltd.: 2,93 %

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …

Společnosti tohoto ETF odkupují zpět své akcie

Společnosti tohoto ETF odkupují zpět své akcie

iShares US Equity Buyback Achievers UCITS ETF je další z fondů, který se zaměřuje na akcie společností, jež nakupují zpět své …