Vývoj ETP: Duben patřil akciovým investicím

kalkulačka

Duben patří mezi slibné měsíce obchodníků i investorů. To potvrzuje i poslední statistika společnosti BlackRock, která sleduje vývoj v oblasti burzovně obchodovaných produktů (ETP). Kterým regionům a sektorům investoři věřili?

Za celý duben získaly burzovně obchodované produkty (ETP) do správy dalších 33,5 miliardy dolarů, což bylo nejvíce za uplynulých šest měsíců. Od začátku letošního roku přiteklo do těchto produktů necelých 67 miliard dolarů. Celkový objem aktiv v ETP je aktuálně 2,493 bilionů dolarů. Celkem je na trzích obchodováno 5 146 ETP produktů.

Graf: Počet ETP a vývoj spravovaných prostředků

Vývoj ETP

ETP na americké akcie

Na akcie zaměřené burzovně obchodované produkty si za duben připsaly 26,8 miliardy dolarů. Nejvíce peněz (přes pět miliard dolarů) získaly produkty zaměřené na akcie velkých amerických společností. Naopak odliv prostředků zaznamenaly ETP investující do malých a mikro společností (-1,5 mld. USD a -26 mil. USD).

Pohled na sektorové zaměření naznačuje, že investoři věřili především energetickému sektoru (1,9 mld. USD) a utilitám (1,1 mld. USD). Naopak největší odliv prostředků zaznamenaly ETP zaměřené na akcie společností ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Mírně ztrácel i sektor zdravotní péče.

ETP na Evropu

Burzovně obchodované produkty zaměřené na evropské společnosti si připsaly necelé tři miliardy dolarů. V červených číslech se ocitlo Německo, které přišlo o necelé 1,2 miliardy dolarů. Přítoky zaznamenaly produkty s expozicí na Velkou Británii (435 mil. USD) a Švýcarsko (270 mil. USD). Ostatní evropské země přilákaly necelou miliardu dolarů.

ETP na rozvíjející se země

Akciové ETP s expozicí na rozvíjející se země si připsaly necelých šest miliard dolarů. Tento region tedy získal více než produkty zaměřené na akcie velkých amerických společností. Z jednotlivých zemí se přízni investorů těšily především produkty investující do akcií indických společností (678 mil. USD). Přesvědčit a získat peníze investorů se dařilo i ETP s expozicí na Čínu (268 mil. USD) a Rusko (164 mil. USD). Naopak odliv prostředků zaznamenaly ETP se zaměřením na Jižní Koreu, Mexiko či Brazílii.

Vývoj na poli dluhopisů

V dubnu se dařilo i produktům investujícím do dluhopisů, získaly více než 6,3 miliardy dolarů. Nejvyšší přítoky zaznamenaly dluhopisy emitentů z rozvíjejících se zemí (1,3 mld. USD). S přízní investorů mohou být spokojeni i správci ETP s expozicí na firemní dluhopisy investičního stupně, které získaly necelé 1,2 miliardy dolarů. Dařilo se i státním dluhopisům, ty si připsaly více než 1,7 miliardy dolarů.

ETP a drahé kovy

Z drahých kovů patří mezi nejsledovanější zlato a stříbro. Zatímco ETP zaměřené na zlato odepsaly 530 milionů dolarů, stříbro získalo 31 milionů. V dubnu se také dařilo energetickým surovinám a průmyslovým kovům.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …