Jak se letos daří zlatu a dalším drahým kovům?

Jak se letos daří zlatu a dalším drahým kovům?

Zlato, stříbro, platina… to jsou jen některé z drahých kovů, do kterých investoři tradičně ukládají své peníze. V letošním roce se nejvíce dařilo palladiu, které výkonností překonalo zlato i stříbro. O trochu více vydělaly akcie. Od září 2008 vzrostla cena palladia o více než 150 %, což bylo nejvíce ze sledovaných drahých kovů.

V nejisté době hledají investoři bezpečné přístavy pro své peníze. Zlato, stříbro a další drahé kovy nakupují fyzicky i prostřednictvím nejrůznějších finančních produktů. Jednou z možností pohodlné a nákladově příznivé investice je nákup burzovně obchodovaných produktů, které fyzicky nakupují drahý kov nebo investují do nástrojů kopírujících cenu vybraného kovu.

Palladium na vlně růstu

Srovnali jsme dolarovou výkonnost zlata, stříbra, palladia, platiny a rhodia od září roku 2008, tedy měsíce, kdy zkrachovala jednání o záchraně investiční banky Lehman Brothers. Nejvýkonnější za toto období bylo palladium, které posílilo o více než 150 %. Do konce listopadu minulého roku si velmi slušně vedlo i stříbro, které výkonností překovávalo zlato i palladium. V následujících měsících ale stříbro výrazně ztrácelo.

Od začátku letošního roku posilovalo nejvíce z drahých kovů palladium, za prvních pět měsíců si připsalo více než sedm procent.

Graf: Vývoj vybraných drahých kovů a světových akcií od září 2008

Náhled není k dispozici

Na delším horizontu překonávají drahé kovy světové akcie

Výkonnost drahých kovů jsme pro zajímavost srovnali s výkonností světových akcií, potažmo indexem MSCI World Acc (pozn. index zahrnuje nejvýznamnější akcie z vyspělých i rozvíjejících se zemí).

Zatímco výkonnost světových akcií v porovnání s drahými kovy byla od září 2008 jedna z nejnižších, v letošním roce jejich hodnota prudce rostla – od začátku roku posílily akcie reprezentující index MSCI World Acc mírně přes osm procent. Naopak největší ztrátu letos zaznamenalo stříbro následované zlatem.

Graf: Výkonnost drahých kovů a světových akcií v roce 2013

Náhled není k dispozici

Vybrané burzovně obchodované produkty

Na německé burze najdete burzovně obchodované produkty (ETC i ETF) na všechny drahé kovy, tedy zlato, stříbro, palladium, platinu i rhodium. Vývoj ceny doposud nejvýkonnějšího palladia kopíruje například ETFs Physical Palladium (DE000A0N62E5) od ETF Securities.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …