Zlato v uplynulém týdnu ztratilo 3,1 %. Kde se zastaví?

zlaté rezervy

Žlutý kov dopadl v pátek 12. září na své osmiměsíční minimum jako důsledek nedostatečné investiční poptávky po zlatých Futures, a z důvodu jejich odprodeje. Za celý minulý týden ztratil žlutý kov 3,1%, což je jeho největší týdenní pokles od května. Ovlivňují ho především obavy z dřívějšího, avšak očekávaného, zvýšení sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Vývoj ceny zlata

Co však trhy překvapilo je nízký odběr zlata z fyzického sektoru, kde Čína a Indie poptávala menší množství, než se původně očekávalo. „Trh je stále pod tlakem očekávání silnější americké měny v delším časovém horizontu a panuje zde neochota investorů nakupovat fyzický kov a podpořit ho tak z jeho současného minima. Investoři stále vyčkávají na silnější podporu blízkou k 1210 dolarům, “ uvedl Andrey Kryuchenkov, analytik společnosti VTP Capital.

V obdobné situaci je i trh s dluhopisy, kdy globální státní dluhopisy vykázaly největší dvoutýdenní pokles za posledních 14 měsíců, a to z důvodu obav, že FED začne měnit rétoriku programových prohlášení směrem k úrokovým sazbám. Například Bloomberg Global Developed Sovereign Bond Index (BGSV) zaznamenal v minulém týdnu pokles o 2,2 %, což je nejhorší desetidenní výkon od června 2013.

„Trh směřuje svoji pozornost na setkání FEDu v tomto týdnu, s očekáváním změny v jazyce FEDu a s očekáváním dostat se zase o něco více vpřed,“ uvedl Gary Pollack, makléř a manažer jednotky PWM německé Deutsche Bank, který spravuje 12 miliardovou investici s fixním výnosem.

Dostáváme se tak k dlouho očekávanému okamžiku, kdy dochází k normalizaci politiky FEDu směrem k vyšším úrokům a k ukončení pumpování ekonomiky tištěnými dluhopisy. Není to však pouze mezistupeň k další krizi? Vyšší úroky vyvolají vyšší náklady a vyšší procento subjektů neschopných splácet své dluhy. Jako bumerang se vrátí důsledky řešení, které se táhnou od počátku krize z roku 2008, kdy přesně před 6 lety padla banka Lehman Brothers.

Vývoj ceny stříbra

Predikce na tento týden

Aktuálně zlato testuje hranici odporu na úrovni 1235 dolarů za unci. V tomto týdnu je naplánováno vystoupení šéfky FEDu a konference FOMC. Neočekává se, že by tyto události měly přinést zásádní odpověď k otázce navyšování úrokových sazeb, na rozdíl od stanoviska guvernéra Bank of England Marka Carneyho, který se k této otázce jasně vyjádřil v minulém týdnu (jaro 2015). Tlak na trhy by mohla vyvolat další událost na Britských ostrovech. Dne 18. září proběhne refendum o nezávislost Skotska. Nepředpokládáme cenový nárůst komoditních kovů, naopak lze očekávat cenovou stabilitu na úrovni 1235-40 dolarů/unci. K poklesu ceny zlata přispívá i pokles kurzu CZK/USD – z 21,53 na aktuálních 21,40 CZK/USD. (predikce k 15.9.2014 v 11:30)

Hranice odporu: 1240 USD/Oz a 1255 USD/Oz

Hranice podpory: 1230, 1220 USD/Oz

Autor příspěvku: Jan Žák, Zlaťáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …