Jak na komodity pomocí ETF?

komodity, zlato

Když se mluví o komoditách, většině investorů se hned vybaví zlato, stříbro či ropa. Jak ale dostat tyto komodity do portfolia, aniž byste je museli fyzicky nakupovat? Jedním z řešení jsou burzovně obchodované fondy (ETFs). Která ETFka investoři nejčastěji využívají? Co mohou drobným investorům nabídnout?

Obchodování s drahými kovy a celou řadou dalších komodit již není doménou pouze velmi bohatých investorů. V posledních letech jste si jistě všimli, že drahé kovy (především zlato a stříbro) se těší obrovskému zájmu. Pokud vám nevyhovuje nakupovat drahé kovy přímo a držet je doma v trezoru, můžete zvolit pohodlnější cestu – burzovně obchodované fondy. Bez ETFek se neobejdete v případě investice do průmyslových kovů, zemědělských komodit či energetických surovin.

Základní ETFka sledující ceny drahých kovů

Burzovně obchodovaný fond SPDR Gold Shares (GLD) lze využít ke krátkodobým spekulacím na růst ceny zlata i vstupu do dlouhých pozic. Fond se snaží co nejtěsněji kopírovat spotovou cenu zlata. V současné době se ETFko obchoduje za cenu okolo 127 dolarů.

Fond iShares Silver Trust (SLV) kopíruje vývoj ceny stříbra. V současné době se cena pohybuje okolo hranice 20 dolarů.

TIP: Chtěli byste více poznat všechny možnosti burzovně obchodovaných fondů. Přijďte na seminář Investiční akademie ETF! Přihlásit se můžete ZDE.

Při úvahách o investici do komodit by měl každý zvážit, jaké dodatečné náklady si jednotlivá aktiva vyžádají. Burzovně obchodované fondy představují nákladově efektivní způsob, jak se podílet na vývoji ceny komodit. Velkou výhodou je i možnost rychlé směnitelnosti (tzv. likvidita).

ETF na ropu a plyn

Mezi velmi sledované komodity patří ropa a plyn. Z dostupných burzovně obchodovaných fondů vybíráme dva – PowerShares DB Oil (DBO) a United States Natural Gas (UNG). První z nich lze stejně jako ostatní ETFka využít ke spekulacím i dlouhodobým investicím. ETF PowerShares DB Oil sleduje vývoj ceny ropy před odečtením poplatků. Srovnávacím indexem (benchmarkem) fondu je Deutsche Bank Crude Oil Index, který vypovídá o vývoji futures kontraktů severoamerické ropy WTI. DBO stojí aktuálně okolo 27,5 dolarů.

Na vývoji cen zemního plynu se můžete podílet pomocí ETF United States Natural Gas (UNG). Tento fond investuje do futures kontraktů na zemní plyn obchodovaný na NYMEX.

Nabídka ETFek je mnohem širší

Představená ETFka reprezentují jen zlomek dostupné nabídky fondů. Investovat lze například do ETFek sledujících širší spektrum komodit, produktů s inverzní výkonností vůči indexu apod. Další komoditní ETFka naleznete v databázi na portálu ETFs.cz.

Článek byl publikován se souhlasem partnerského portálu STOX.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.