Za deset let vydělalo zlato více než americké akcie

zlato

Řada investorů se snaží diverzifikovat portfolia a vkládá peníze do komodit. Jednou z nejsledovanějších komodit je po mnoho let zlato. Jaká byla výkonnost zlata a akcií z indexu S&P 500 za uplynulých deset let?

Do zlata a akcií z indexu S&P 500 můžete investovat prostřednictvím několika burzovně obchodovaných fondů (ETFs). Mezi fondy s největšími objemy prostředků ve správě patří v případě zlata ETF SPDR Gold Shares (GLD), v případě amerických akcií ETF SPDR S&P 500 (SPY).

Zlato přitahuje nejen investory

Zlato se v mnoha ohledech odlišuje od ostatních komodit – lze jej poměrně snadno uchovávat, časem neztrácí ze svých vlastností, obchoduje se s ním na transparentním trhu, je považováno za uchovatele bohatství a dodává jeho majiteli určitou společenskou prestiž.

Do zlata ovšem nemusíte investovat fyzicky, ale můžete si vybrat některý z burzovně obchodovaných fondů. Největším fondem, který fyzicky nakupuje do portfolia zlato je SPDR Gold Trust (GLD). Toto ETF sleduje spotovou cenu zlata. Jednotka ETF odpovídá desetině unce zlata.

Více se možnostem investování do zlata věnuje článek Jak investovat do zlata pomocí ETF?

Měřítko výkonnosti amerického akciového trhu

Stejnou pozornost jako zlato si mezi investory drží akciový index S&P 500. Tento index je považován za měřítko výkonnosti amerického akciového trhu. Index je tvořen spolčenostmi s nejvyšší tržní kapitalizací, které mají sídlo v USA nebo zde generují podstatnou část svých příjmů. Největším burzovně obchodovaným fondem, který kopíruje výkonnost indexu S&P 500 je SPDR S&P 500 (SPY).

Porovnání výkonnosti zlata a amerických akcií

Výkonnost zlata a amerických akcií jsme porovnali za pomocí dvou výše zmíněných fondů. Jak potvrzuje graf, za uplynulých necelých deset let přineslo vyšší výkonnost ETF na zlato. Cena zlata rostla od vypuknutí hypoteční a finanční krize v USA až do září roku 2011. Kdo v tomto období „vsadil“ na zlato, mohl si připsat velmi slušné zhodnocení. Na vývoji ceny zlata je vidět, jak moc investoři hledali v nejisté době bezpečný přístav. Pokles ceny zlata byl odstartován v září roku 2011 a klesá dodnes. S poklesem ceny zlata a vytrvalým růstem amerického akciového trhu se rozdíl mezi zlatem a akciemi z indexu S&P 500 pomalu smazává. Za uplynulé dva roky mají navrch americké akcie, které si připsaly více než 40 procent. Zlato ve stejném období ztratilo téměř čtvrtinu ze své hodnoty.

Graf: Relativní výkonnost ETF SPDR Gold Shares (GLD) a ETF SPDR S&P 500 (SPY)

Zlato a akcie

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …