Alternativní investice do zlata

zlaté vejce

Do zlata můžete investovat nejen prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETFs), které fyzicky nakupují tento drahý kov. Některé fondy se snaží participovat na vývoji ceny zlata prostřednictvím futures kontraktů. Jaké ETF můžete využít?

V článku Jak investovat do zlata pomocí ETF jsme se zaměřili na fondy, které drží v portfoliu fyzické zlato. Kdo dává přednost konstrukcím založeným na investicích do futures kontraktů na zlato, může využít například PowerShares DB Gold Fund (DGL) a E-TRACS UBS Bloomberg CMCI Gold ETN (UBG). Tyto produkty se řadí do skupiny spekulativních fondů s vysokou mírou rizika. Investoři musí počítat s vyšší volatilitou. V případě prvního fondu je aktuální 200denní volatilita necelých 17 %, u druhého více než 19 %.

PowerShares DB Gold Fund (DGL) je komoditním fondem, který má co nejpřesněji kopírovat výkonnost zlata. Fond sleduje index DBIQ Optimum Yield Gold Index Excess Return, který je založen na rolování futures kontraktů na zlato. Tento fond byl založen na začátku roku 2007 a doposud si připsal 85 %.

Při porovnání výkonnosti PowerShares DB Gold Fund (DGL) s ETFkem nakupujícím zlato fyzicky – SPDR Gold Shares (GLD) – je vidět výraznější podvýkonnost (graf níže). Velmi slušná je letošní výkonnost, od ledna si PowerShares DB Gold Fund připsal více než 10 %.

Graf: Vývoj PowerShares DB Gold Fund (DGL) oproti ETF SPDR Gold Shares (GLD)

zlato

Druhý z uvedených produktů – E-TRACS UBS Bloomberg CMCI Gold ETN (UBG) – není z právního hlediska považován za fond. Jedná se o burzovně obchodovaný dlužný cenný papír (Exchange Traded Notes). U těchto produktů byste měli věnovat zvýšenou pozornost kvalitě emitenta. ETN nejsou na rozdíl od ETF podloženy fyzickými aktivy, což v případě krachu emitenta zvyšuje riziko ztráty vložených prostředků. Zmíněné ETN bylo založeno v roce 2008 a sleduje index UBS Bloomberg CMCI Gold Total Return. Portfolio obsahuje pět skupin komoditních futures kontraktů se splatností od tří měsíců do tří let. Od začátku letošního roku dosahuje E-TRACS UBS Bloomberg CMCI Gold ETN výkonnosti 11,5 %.

Graf: Vývoj E-TRACS UBS Bloomberg CMCI Gold ETN (UBG) oproti ETF SPDR Gold Shares (GLD)

zlato

Komoditní futures kontrakty využívají i další typy ETN. Příkladem mohou být pákové či inverzní produkty, které kopírují výkonnost zlata. Samostatnou skupinou jsou ETFka investující do akcií těžařů a zpracovatelů zlata. Tyto produkty si představíme v některém z dalších článků.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.